Szukaj

Spożywanie orzechów włoskich może opóźnić rozwój Alzheimera

Dieta bogata w orzechy włoskie spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Według poprzednich badań orzechy włoskie redukują ryzyko zachorowania na raka piersi oraz poprawiają jakość spermy. Teraz naukowcy dowodzą, że regularne spożywanie orzechów włoskich może zapobiec chorobie Alzheimera lub spowolnić jej rozwój.

Zespół naukowców, którym przewodniczyła doktor Abha Chauhan, opublikował wyniki swoich badań w Journal of Alzheimer's Disease. Badacze już wcześniej zauważyli, że ekstrakt z orzechów włoskich chroni przed białkiem beta-amyloid. Białko to pełni kluczową rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Teraz zespół dr Chauhan postanowił pójść dalej i zbadać, czy orzechy mogą także zapobiec zachorowaiu.

Badania na myszach

W tych samych badaniach naukowcy chcieli także sprawdzić, czy orzechy mogą wpłynąć na efektywność uczenia się, pamięć, skłonność do agresji i zdolności motoryczne myszy chorych na Alzheimera.

Przez 9 lub 10 miesięcy myszy były karmione specjalną mieszanką składającą się w 6% lub 9% z orzechów włoskich. Dla ludzi ekwiwalentem jest dawka 1 lub 1,5 porcji orzechów. Grupie kontrolnej myszy nie podawano w ogóle orzechów.

Na koniec badań sprawdzano zdolności uczenia się myszy, ich umiejętności motoryczne, koordynację i brak skłonności do agresji. Badania wykazały, że u myszy spożywających orzechy włoskie odnotowano wzrost wszystkich umiejętności i cech.

Lek na Alzheimera?

Według naukowców orzechy włoskie pomagają chronić mózg przez uszkodzeniami spowodowanymi chorobą Alzheimera. Co więcej, orzechy sa znakomitym źródłem kwasów omega-3, które pozytywnie wpływają na pracę serca i mózgu.

Więcej niż 5 milionów Amerykanów zmaga się z chorobą Alzheimera. Do 2050 roku ta liczba prawdopodobnie zwiększy się trzykrotnie. Nowe badania mogą ułatwić stworzenie nowej strategii chroniącej przed zachorowaniem lub dalszym rozwojem choroby Alzheimera.

- Wyniki są bardzo obiecujące. Być może pozwolą nam znaleźć w przyszłości lek na tę nieuleczalną chorobę. Już teraz wiemy, że regularne spożywanie orzechów włoskich redukuje ryzyko zachorowania na Alzheimera - mówi doktor Chauhan.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Spożywanie orzechów włoskich może opóźnić rozwój Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz