Szukaj

Śniadanie bogate w proteiny zapobiega niezdrowemu podjadaniu

Najnowsze badania naukowców z University of Missouri potwierdzają to, o czym wiemy od dawna – śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Równie ważne jest to, z czego śniadanie się składa. Prace opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition dowodzą, że ludzie, których poranny posiłek jest bogaty w proteiny, mają mniejsze tendencje do wieczornego podjadania słodkich i tłustych przekąsek.W eksperymencie udział wzięło 20 kobiet otyłych i z nadwagą, w wieku od 18 do 20 lat. Poproszono je o jedzenie wysokoproteinowych śniadań z jajkami i chudą wołowiną, niskoproteinowych śniadań z płatkami albo o pomijanie posiłku przez 6 dni.

Uczestniczki wypełniały także kwestrionariusz dotyczący sytości i apetytu w ciągu dnia oraz oddawały krew do analizy. Badacze mierzyli aktywność ich mózgów przy pomocy fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny).

Okazało się, że kobiety, które jadły śniadania, czuły się później bardziej syte niż kobiety, które pomijały ten posiłek. Konsumpcja śniadania wiązała się też z redukcją aktywności mózgu odpowiedzialnej za kontrolę zachcianek.


Jedzenie wysokoproteinowego śniadania miało też wpływ na późniejsze przegryzanie słodkich i tłustych przekąsek, w porównaniu do śniadania niskoproteinowego i pomijania posiłku.

Dr Heather Leidy z University of Missouri mówi: - Jedzenie wysokoproteinowego śniadania wpływa na nasze późniejsze zachowania odnośnie przekąsek. Nasze dane sugerują, że takie śniadanie jest jedną ze strategii zapobiegania otyłości oraz poprawiania jakości diety. Ponieważ wiemy, że to głównie wieczorami ludzie mają tendencje do sięgania po słodkie i tłuste, możemy pomyśleć, aby zastąpić te niezdrowe wieczorne przekąski wysokoproteinowym, dobrym jakościowo śniadaniem.

Według badania z 2011, aż 31 mln ludzi w Stanach Zjednoczonych każdego dnia pomija śniadanie, a przodują w tym ludzie z przedziału wiekowego 18 – 34 lata.

Komentarze do: Śniadanie bogate w proteiny zapobiega niezdrowemu podjadaniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz