Szukaj

Słodycze nie są związane z otyłością?

W momencie, kiedy uwaga naukowców całego świata koncentruje się na epidemii otyłości, nowe badanie idzie w zupełnie innym kierunku i sugeruje, że to, jak często jemy słodycze, nie ma żadnego związku z naszą wagą ani chorobami serca. Badanie ukazało się Nutrition Journal.Naukowcy utrzymują w nim, na podstawie przeprowadzonych analiz, że dorośli, którzy jedzą słodycze przynajmniej co drugi dzień, nie są bardziej otyli niż osoby, które jedzą słodycze najwyżej raz w tygodniu, a nawet rzadziej niż 3 razy na miesiąc. Co więcej, wcale też nie są bardziej zagrożeni chorobami serca.

Prawie wszyscy dorośli jedzą cukierki – ok. 96%. Różnice dotyczą częstotliwości i ilości. Wcześniejsze badania wykazały, że konsumpcja cukierków nie jest związana z nadwagą ani większym prawdopodobieństwem przewlekłych chorób, w porównaniu do unikania cukierków.

Nowe badanie pokazuje, że nawet ci konsumenci, którzy jedzą dużo słodyczy, wcale nie są bardziej zagrożeni przytyciem czy chorobą. A konkretniej rzecz ujmując: częstotliwość konsumpcji słodyczy nie była powiązana z otyłością, mierzoną obiektywnymi wskaźnikami, takimi jak BMI, obwód talii, obwód bioder oraz grubość skóry.


Dodatkowo, częstotliwość jedzenia cukierków nie była powiązana z markerami chorób sercowo-naczyniowych, takich jak ciśnienie krwi, cholesterol LDL, cholesterol HDL, oporność na insulinę, poziom trójglicerydów.

Częstotliwość jedzenia cukierków przeanalizowano na podstawie kwestionariuszy zrealizowanych w latach 2003 – 2006 w ankiecie NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey). W ankiecie tej udział wzięło ponad 5 000 Amerykanów w wieku powyżej 19 lat.

Główny autor tej analizy, dr Mary M. Murphy z Center for Chemical Regulation & Food Safety, mówi: - Nie znaleźliśmy powiązania między wskaźnikiem BMI i czynnikami zdrowia sercowo-naczyniowego a konsumpcją słodyczy u osób dorosłych.

Te odkrycia są co najmniej zaskakujące i na pewno wymagają dalszych badań. Oczywiście, badanie wcale nie udowadnia, że można bezkarnie jeść cukierki. Ale rezultaty te sugerują, że większość ludzi może jeść słodycze nie obawiając się otyłości i choroby sercowo-naczyniowej.

Komentarze do: Słodycze nie są związane z otyłością?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz