Szukaj

Siemię lniane – odchudzanie

Ostatnio bardzo popularnym zastosowaniem siemienia lnianego jest wprowadzenie go do codziennych posiłków jako składnika wspierającego proces odchudzania. Wraz z rozwojem badań nad skutkami działania siemienia lnianego, możemy niewątpliwie stwierdzić, że jest ono korzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i wyglądu. Odchudzanie przy pomocy siemienia lnianego pozwoli nam więc zrzucić zbędne kilogramy, a przy tym będzie bezpieczne dla organizmu.

Siemię lniane – odchudzanie

Najistotniejszą i najczęściej wymienianą zaletą siemienia lnianego jest zawartość kwasów Omega 3, które chronią przed miażdżycą, a nawet chorobami nowotworowymi. Oprócz zdrowotnych właściwości siemienia lnianego; do których zaliczyć można także zwiększenie odporności na infekcje, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi czy wzmocnienie włosów , istotną zaletą są jego właściwości odchudzające. Odchudzanie stanie się efektywniejsze, jeśli włączymy len do swojej diety.

Dlaczego siemię lniane odchudza?

Siemię lniane stabilizuje poziom cholesterolu, który jest zwykle podniesiony u osób cierpiących na nadwagę. Len powoduje również, że czujemy się syci i jesteśmy skłonni zrezygnować z podjadania. Innym ważnym czynnikiem pomagającym w odchudzaniu jest to, że siemię lniane przyśpiesza metabolizm dzięki temu, że pobudza kosmki jelitowe, których praca wspomaga procesy trawienne, w tym perystaltykę jelit. Napar z lnu ma właściwości kleikowania (tzn. ziarenka lnu pod wpływem wrzącej wody pęcznieją i pękają, zmieniając swoją konsystencje na kleik). Wspomaga to trawienie oraz zmniejszenie wchłaniania glukozy (a jak powszechnie wiadomo jej nadmiar jest bardzo często przyczyną otyłości).

Jak spożywać siemię lniane, żeby schudnąć

Dwie podstawowe odmiany lnu to len brązowy i złoty. Ich wartości odżywcze są zbliżone, więc można dokonać wyboru wedle uznania. Siemię lniane najlepiej przyjmować w ilości 1-2 łyżki ziarenek na dzień. Len nie jest drogim produktem, koszt jego zakupu to mniej więcej 4-6 zł za 100 gram. Dostępny jest w formie ziaren lub w postaci zmielonej. Możemy również sami mielić siemię, wtedy będzie miało więcej właściwości odżywczych niż to kupne w sklepie. Trzeba pamiętać, że w trakcie codziennego spożywania siemienia lnianego powinno się pić dużo wody, aby zapobiec wzdęciom i zaparciom.

Efekty odchudzające będą widoczne, jeżeli siemię lniane będzie spożywane regularnie - osobno lub jako dodatek do posiłków:

  • Dodatek do śniadania - można dodać jedną łyżkę siemienia do ciepłego mlecznego posiłku (np. jeśli spożywamy mleko z płatkami owsianymi).
  • Napar do picia - siemię należy zalać wrzącą wodą i zostawić przykryte spodeczkiem na noc. Na drugi dzień rano można już je wypić. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć o przygotowaniu naparu dzień wcześniej, można zrobić to rano, zaparzając siemię przez 15 minut.
  • Dodatek do fit koktajli - dla osób preferujących picie odchudzających koktajli proponuje się dodanie 1 łyżeczki siemienia do ulubionych owców i warzyw, następnie zblendowanie wszystkiego razem.
  • Zamiennik tłuszczu w wypiekach - w zdrowych przepisach doświadczonych gospodyń domowych pojawiają się wskazówki, aby masło zastępować siemieniem lnianym, ponieważ ma ono właściwości wiążące, a przy tym jest dużo mniej kaloryczne.
  • Alternatywa dla oleju słonecznikowego - zamiast niego, jako dodatek do sałatek (na zimno), doskonale nada się olej z lnu - nie dość że będzie o wiele zdrowszy, to nada potrawom wspaniały smak. Pamiętajmy jednak, że olej musi być świeży.
  • Suplement diety - dla osób, którym siemię lniane nie smakuje, istnieje opcja przyjmowania go w tabletkach zakupionych w sklepach zielarskich bądź aptekach. Jednak obrobiony chemicznie len traci swoje dobroczynne właściwości, więc najlepiej przyjmować go pod tradycyjną postacią.

Efekty odchudzania przy pomocy siemienia lnianego

Spożywanie siemienia lnianego tylko w połączeniu ze zdrowym odżywianiem (ograniczeniem tłustych i słodkich potraw) oraz regularnym ruchem przyniesie oczekiwane efekty. Tzw. „cudowne" i „szybkie" diety lepiej zastąpić tzw. zdrowymi nawykami żywieniowymi. Drastyczna i zbyt szybka utrata wagi może powodować niepożądany efekt „jojo". Bezpieczniejszym i sprawdzonym sposobem jest chudnięcie pod okiem dietetyka, który ułoży dietę odpowiednią dla nas.

Warto dodać też, że regularne stosowanie lnu w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy urody - między innymi minimalizuje powstawanie rozstępów. Nie dość, że schudniemy, to po mniej więcej miesiącu zauważymy, ze nasza skóra stanie się gładsza, paznokcie mocniejsze, a włosy zachwycą bujnością i w znacznym stopniu zmniejszy się ich wypadanie.

Autor: Sylwia Bednarz

Komentarze do: Siemię lniane – odchudzanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz