Szukaj

Schudnąć: dieta proteinowa może być niebezpieczna dla zdrowia

Szybkie chudnięcie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Dieta proteinowa, polegająca na spożywaniu bardzo małych ilości kalorii, zawiera w sobie jeszcze zbyt wiele niewiadomych, aby można ją było brać zbyt lekko, według tego, co donosi pismo Le Devoir, opierając się na raporcie agencji zdrowia AETMIS (l'Agence d'évaluation des technologies et des modes d'intervention en santé).Od lat 70 ubiegłego wieku, dieta proteinowa (białkowa) zaleca reżim żywieniowy, który złożony jest z małych posiłków, generalnie w  postaci proszków i płynów, bogatych w proteiny, co w całości ma stanowić mniej niż 800 kalorii dziennie, a to w ciągu od dwóch do czterech miesięcy, podczas gdy dorosły człowiek powinnien spożywać normalnie około 2000 kalorii. Rezultatem takiej diety jest podobno to, że masa mięśniowa nie jest dotknięta przez utratę wagi, podczas gdy tłuszcze są bardzo szybko spalane.

Jeśli nawet dieta proteinowa jest w rzeczywistości przepisywana przez lekarzy na prowincjach, w celu leczenia przypadków otyłości, to ogromna liczba firm hadlowych także poleca tę dietę, a robią tak bez zapewnienia całkowitego wsparcia. Jedno kliknięcie myszką i można kupić saszetki proteinowe przez internet. Agencja AETMIS zamyka temat, posługując się przy tym wielkim przeglądem literatury w tej dziedzinie, że ta dieta powinna być stosowana z przestrzeganiem bardzo ściśle określonych granic, a także jedynie przy wyraźnym zaleceniu lekarskim.


Poza tym, należy także uciec się do badań i kontroli multidyscyplinarnej, która zawiera obserwację przez specjalistę od żywienia, dietetyka oraz psychologa, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowiu pacjenta będącego na diecie. Dieta ta wzbudza kontrowersje także na łonie społeczności naukowej, którzy ciągle nie znajdują porozumienia, jeśli chodzi o ryzyko związane z dietoterapią. Badania, które się pochyliły nad tym pytaniem, ujawiniają zresztą, że utrata masy mięśniowej może być wynikiem równie dobrze zmian hormonalnych, jaki i po prostu zwykłego niedożywienia.

Skuteczność diety proteinowej została poddana także w wątpliwość przez liczne badania naukowe. Szacuje się, że dieta ta nie jest bardziej skuteczna niż na przykład dieta, która redukuje kalorie od 500 do 1000 dziennego spożycia. A już w ciągu tylko jednego roku po takiej diecie, średnio 50% wagi znowu wraca.

Ponieważ 42% mieszkańcow Quebeku, którzy stosują produkty odchudzające, mają zdrową wagę, Towarzystwo Zdrowia Publicznego w Quebeku niepokoi się popularnością diety proteinowej. Obiecuje ona utratę od 2 do 4 kilo tygodniowo, jest to bardzo pociągające, potwierdza odpowiedzialna za projekty pani  Émilie Dansereau-Trahan. Ale najlepszym sposobem, jeśli chcemy stracić na wadze, pozostaje w dalszym ciągu zmiana naszych przyzwyczajeń i trybu życia. Trwa to dłużej, ale bardziej się opłaca na dłuższą metę.

Komentarze do: Schudnąć: dieta proteinowa może być niebezpieczna dla zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz