Szukaj

Przygotuj dziecku posiłek!

Zaburzenia żywienia u nastolatków to bardzo poważny problem w obecnych czasach. Młode dziewczyny chcą wyglądać jak modelki, natomiast chłopcy pragną być dobrze zbudowani i dążą do całkowitego zlikwidowania tkanki tłuszczowej. Niestety, ze względu na ich niepełną wiedzę na temat zdrowego odżywiania, doprowadzić to może do poważnych konsekwencji.

Jak mogą pomóc rodzice?

Otóż okazuje się, że młodzież, której rodzice przygotowują i ustalają posiłki nie cierpi na żadne żywieniowe problemy. Przeprowadzono w tym celu badanie, podczas którego zbadano sytuację 500 dzieci w wieku od 13 do 15 lat. W raporcie końcowym można było znaleźć informację, iż młodzież, której rodzice dbają o ich regularne i dobre jakościowo posiłki, cieszą się zdrowiem i brakiem problemów związanych odżywianiem.

Każdy medal ma dwie strony

Niestety, czasami rodzice nie radzą sobie i wydaje im się, że maksymalna kontrola spowoduje, że dzieci będą jadły dokładnie to, do czego są zmuszane. Działa to oczywiście zupełnie odwrotnie. Największy problem zanotowano u młodych dziewczyn. Jeśli czują one presję ze strony swoich opiekunów, mają tendencję to zgłaszania objawów zaburzeń żywieniowych. Chłopcy natomiast są bardziej szczerzy i odważni, gdyż informują o problemie wówczas, gdy takowy się pojawi.

Jak więc powinni zachować się rodzice?

Autorka badania przede wszystkim apeluje, aby pokazywać dzieciom już od początku, które posiłki są wartościowe, a których należy unikać. Ponadto, jeśli pociechy będą uczone regularnego spożywania pokarmów, w późniejszym okresie same będą o to dbały. Nie należy dzieci zmuszać do jedzenia, ani tym bardziej im rozkazywać, gdyż przyniesie to odwrotny do zamierzonego skutek.

Badanie to jest bardzo ważne dla rozwoju i świadomości młodych ludzi. Dzięki tym danym łatwiej jest interweniować jeśli pojawi się problem, a także możliwe jest promowanie zdrowego trybu życia wśród nastolatków.

Komentarze do: Przygotuj dziecku posiłek!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz