Szukaj

Pojedyncze opakowania pomagają mniej jeść otyłym osobom

Zastępowanie standardowych opakowań pojedynczymi może pomóc osobom otyłym spożywać mniejsze ilości jedzenia - sugerują nowe badania. - Pojedynczo zapakowany produkt pomoże otyłym - tak podsumowała to autorka badań, pani Hollie A. Raynor.

Pani Raynor, badaczka z Departamentu do spraw Odżywiania z Uniwersytetu Tennesse w Knoxville (USA), chciała się dowiedzieć, czy pojedynczo pakowany produkt, daje sygnał do tego, ile należy jeść. Ona i jej zepół pozyskali 64 osoby będące studentami uniwersytetu, których zaangażowali do badania. Niektórzy z nich byli otyli, a inni o proporcjonalnej, do ich budowy ciała wadze. Jedni zwracali uwagę na spożycie posiłków, a inni się tym nie przejmowali. Połowa uczestników otrzymała 20 pudełek małych pakunków obwarzanek (precli), każdy o pojemności jednej uncji ( uncja  to ~ 29 gram). Druga połowa grupy otrzymała pełne paczki obwarzanek, równe 10 uncjom- około 290 gram.

Wyniki badań i problem empiryczny

Badacze powiedzieli uczestnikom, by wzięli te paczki ze sobą, do domu na cztery dni, jedząc tyle, ile mogą bądź chcą zjeść. Poproszono ich również o wypełnianie szczegółowej ankiety – kiedy, i w jakich okolicznościach skonsumowali obwarzanki. Badacze sprawdzili w przybliżeniu, ile każda osoba zjadła, poprzez ważenie paczek zwróconych im 4 dnia badań. Średnio, zdrowa grupa (osoby o właściwej wadze) spożyła 135 gram obwarzanek, w porównaniu do 155 gram u grupy z nadwagą. U tych, co otrzymali standardowe opakowania obwarzanek, grupa zdrowych zjadła 112 gram, a ci otyli 224 gram. Wśród tych, co mieli mniejsze opakowania, grupa otyłych zjadła mniej, niż grupa zdrowych - 107 gram w porównaniu do 158 gramów. Wyniki opublikowano w the Journal of the Academy of Nutrition and Dietietics.

Interesujące było, że osoby chude i grube osoby wydają się działać w przeciwnych kierunkach, w tym badaniu, twierdzi David A. Booth, profesor psychologii na Uniwersytecie Birmingham z Wielkiej Brytanii. Ciężko zdeterminować te wyniki dla osób, które starają się stracić na wadze.

„Tylko dwa wyraźne warunki zostały sobie narzucone- jedna paczka była 11 razy większa od drugiej. Czy to ma jakieś oddziaływanie?” pyta prof. Booth. Uważa ,że rozsądniej było by sprawdzić doświadczenie na dwóch paczkach o podobnej objętości. Poza tym, według profesora, otyłe osoby wcale nie muszą zwracać uwagi na wielkość paczki, Może być tak, że otwieranie większej ilości małych paczek zniechęca ich bardziej ludzi z poprawną wagą.

Jarosław Koperski

Komentarze do: Pojedyncze opakowania pomagają mniej jeść otyłym osobom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz