Szukaj

Otyłość sama w sobie nieszkodliwa?

Ciężka otyłość zwiększa ryzyko śmierci, ale jedynie w połączeniu z innymi chorobami, takimi jak cukrzyca lub nadciśnienie. Ocena danych krajowych przez badaczy z UC Davis wykazała, że dodatkowa waga nie musi się koniecznie wiązać z wyższym ryzykiem zgonu.W porównaniu do osób z prawidłową masą ciała, osoby z nadwagą lub otyłością nie odznaczały się zwiększonym ryzykiem zgonu. Ludzie, którzy byli poważnie otyli i jednocześnie narażeni na większe ryzyko śmierci, chorowali dodatkowo na cukrzycę lub nadciśnienie.

Opis odkryć pojawia się w lipcowo-sierpniowym wydaniu The Journal of American Board of Family.

Jeden z badaczy, Anthony Jerant, zauważył, że istnieje silna potrzeba zwrócenia uwagi na otyłych pacjentów.

„Ważne jest aby lekarze porozmawiali z chorymi i wytłumaczyli im konsekwencje otyłości. Nasze wyniki nie oznaczają, że nadwaga lub otyłość nie są zagrożeniem dla zdrowia indywidualnego i publicznego" - powiedział Jerant.


"Te warunki mają  istotny wpływ na jakość życia, a więc utrata wagi jest wielce wskazana" - dodał.

Prowadząc badania, Jerant użył ogólnokrajowych danych z lat 2000-2005, dotyczących prawie 51.000 osób dorosłych w wieku od 18 do 90 lat. Badacze stwierdzili, że poważnie otyłe osoby były 1,26 razy bardziej narażone na śmierć w okresie obserwacji niż ludzie w normalnej grupie wagowej.

Jeśli jednak osoby chore na cukrzycę lub nadciśnienie zostały wyeliminowane z danych, osoby otyłe czy te z lekką nadwagą wykazały niższą śmiertelność niż osoby o prawidłowej masie ciała.

Zgodnie z wieloma wcześniejszymi badaniami, to osoby z niedowagą wykazują najwyższy wskaźnik umieralności.

Częstość występowania nadwagi i otyłości dramatycznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Szacuje się, że jedna trzecia wszystkich dorosłych Amerykanów powyżej 20. roku życia jest otyłych, a jedna trzecia z nich ma nadwagę. Oprócz cukrzycy i nadciśnienia, osoby te chorują także na nadciśnienie, choroby serca, choroby zwyrodnieniowe stawów i bezdech senny.

Związek między masą ciała i śmiertelnością jest kontrowersyjnym tematem zdrowia publicznego.

"Nasze wyniki wskazują, że ryzyko posiadania wyższego wskaźnika BMI nie wpływa aż tak znacząco na nasze zdrowie” - mówi Jerant.

Komentarze do: Otyłość sama w sobie nieszkodliwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz