Szukaj

Oliwa z oliwek lekiem na raka

- Dieta śródziemnomorska jest znana ze zmniejszania ryzyka wystąpienia wielu różnych rodzajów raka - mówi naukowiec Paul Breslin. Według ostatnich badań, wykonanych przez specjalistów z Rutgers University i Hunter College powyższa teza jest w istocie słuszna. Wyniki wykazały, iż oleokantal- jeden ze związków zawartych w oliwie z oliwek, bezpośrednio przyczynia się do wyniszczania komórek rakowych.

Proces polega na rozrywaniu lizosomów w komórkach, które w przypadku nowotworu są znacznie większe i słabsze. Następnie na skutek działania oleokantalu, organelle ulegają rozkładowi. Ważną kwestią jest również fakt, iż wszystkie zdrowe komórki nie zostają w żadnym stopniu naruszone.

Podczas działania procesu są umieszczane w czymś w rodzaju hibernacji, a po około dobie wznawiają normalne funkcjonowanie. 

- Nasze badania mogą przyczynić się do powstania nowego leku w terapii nowotworowej - mówi Breslin. Co więcej sam proces zabijania komórek przez oleokantal zajmuje od 30 minut do godziny.

Podobną tezę postawili pięć lat temu naukowcy Uniwersytetu Autonoma w Barcelonie. Specjaliści odkryli, iż oliwa z oliwek zapobiega uszkodzeniu DNA i prowadzi do zmian komórek nowotworowych w raku sutka.

Kwestie te w dużym stopniu rzutują na przyszłość światowej onkologii.  Jeśli badania znajdą odzwierciedlenie w terapii nowotworowej, może to w dużym stopniu zminimalizować nie tylko powikłania i śmiertelność na raka, ale także samo zachorowanie.

Oliwa z oliwek  ma także szeroką gamę innych świadczeń zdrowotnych. Przyczynia się między innymi do obniżania złego cholesterolu, chroniąc tym samym przed miażdżycą, cukrzycą, wrzodami. Wpływa korzystnie na serce, wspomaga odchudzanie, obniża poziom cukru we krwi (sprzyjające przy cukrzycy). Jest także korzystna w walce z nadciśnieniem. Innymi z pozytywów jest poprawa pamięci, wzmocnienie układu odpornościowego, zapobieganie osteoporozie, zwiększanie zdrowia mózgu. To także jeden ze skutecznych sposobów na przedłużenie młodości. 

Opracowała: Marta Laburda

Komentarze do: Oliwa z oliwek lekiem na raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz