Szukaj

Olej roślinny jest dobry dla zdrowia

Typowy amerykański konsument je ok. 3 łyżki stołowe oleju roślinnego dziennie. Oleje roślinne, czyli sojowe, kukurydziane i rzepakowe, są więc w diecie Amerykanów znaczącym źródłem kalorii i kwasu LA (linoleic acid), który jest podstawowym składnikiem odżywczym. Od lat 70 badacze wiedzą, że LA redukuje cholesterol oraz ryzyko choroby serca.Jednak niektórzy specjaliści alarmują, że Amerykanie popadli w przesadę i prawdopodobnie jedzą za dużo LA. A co za dużo, to niezdrowo.

Naukowcy z University of Missouri przeprowadzili badanie, które pokazuje coś zupełnie odwrotnego. Stwierdzili, że nie ma powiązania między konsumpcją oleju roślinnego a wskaźnikami zapalenia we krwi, które często są kojarzone z takimi chorobami jak rak, choroba serca, astma, zapalenie stawów.

Badania na zwierzętach wykazały jednak wcześniej, że dieta bogata w LA sprzyja zapaleniu. Kevin Fritsche z MU mówi teraz, iż zwierzęta najwyraźniej odpowiadają inaczej na LA niż ludzie.


– Na polu odżywiania, zwierzęta to nie ludzie – mówi prof. Fritsche. – Nie mówimy tutaj, że można jeść olej roślinny bez umiaru. Sugerujemy jedynie, że dieta sprzyjająca zdrowiu serca nie wyklucza oleju sojowego, rzepakowego, słonecznikowego i kukurydzianego. Na pewno są one lepsze niż tłuszcze zwierzęce.

Kwas LA należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-6. Jest on podstawowym składnikiem odżywczym i stanowi ok. 50% składu większości olejów roślinnych.

Prof. Fritsche przeanalizował 15 prób klinicznych, które objęły ponad 500 dorosłych, konsumujących różne postaci tłuszczów. Analizy nie znalazły dowodów na to, że kwas LA ma jakiekolwiek powiązanie z zapaleniem w organizmie u zdrowych ludzi.

Prof. Fritsche mówi: - Wiemy, że tłuszcze zwierzęce sprzyjają zapaleniom. Ale w naszej analizie wykluczyliśmy oleje roślinne jako przyczynę. Konsumenci stale są bombardowani ostrzeżeniami przed produktami, których powinni unikać. Ograniczenie ogólnego spożycia tłuszczów to część zrównoważonej diety, ale chcielibyśmy, aby ludzie nie mieli wyrzutów sumienia, gotując na oleju roślinnym.Komentarze do: Olej roślinny jest dobry dla zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz