Szukaj

Nowe badania studiują efekt kofeiny w zadaniach poznawczych

Od 1977, konsumpcja kofeiny pośród nastolatków i dzieci wzrosła o 70%. Niezależnie od jej źródła – kawa, herbata, napoje gazowane, napoje energetyzujące – nastolatki i dzieci spożywają jej bardzo dużo. Jednym z dobrze udokumentowanych efektów kofeiny jest poprawa funkcji kognitywnych w niektórych zadaniach. Niektórzy badacze przypuszczają też, że zwyczajowe spożycie kofeiny może silniej działać na neurony w mózgowym centrum nagrody, jeżeli spożywający kofeinę ma także skłonności do konsumpcji nielegalnych narkotyków.Sugeruje to, że reakcja mózgu na kofeinę mogłaby posłużyć jako model badań potencjalnej reakcji na narkotyki.

Aby przyjrzeć się nieco bliżej działaniu kofeiny na funkcje poznawcze u nastolatków i dzieci, naukowcy z University of Buffalo w Stanach Zjednoczonych, dr Jennifer Temple i jej student Adam Graczyk, zaprosili do badania 96 uczestników obydwu płci.

Uczeni chcieli sprawdzić ich odpowiedź na kofeinę w 5 różnych zadaniach poznawczych.

Naukowcy zmierzyli rozwojowe i płciowe różnice u uczestników badania, którym dano do wypicia placebo lub kofeinę, a następnie poddali ich testom pamięciowym, testom na czas reakcji oraz zadaniom słowo-kolor.


Rezultaty eksperymentów pokazały, że generalnie kofeina zwiększała liczbę poprawnych odpowiedzi w testach pamięciowych, dziewczęta zaś miały więcej poprawnych odpowiedzi niż chłopcy w testach na czas reakcji oraz zadaniach kolor-słowo. Pojawiły się też różnice w zależności od cyklu menstruacyjnego dziewcząt.

Jak uważa Jennifer Temple, jest to pierwsze badanie u nastolatków i dzieci, które donosi o różnicach zależnych od płci w odpowiedzi na kofeinę w zadaniach poznawczych. Po raz pierwszy pokazano też, że odpowiedzi u dziewcząt mogą zmieniać się w zależności od cyklu menstruacyjnego.

- To sugeruje, że jeżeli spojrzymy na kofeinę jako model do badań nad nielegalnymi substancjami – mówi dr Temple – możemy powiedzieć, że kobiety i mężczyźni odpowiadają na nią inaczej z powodu hormonów steroidowych krążących w ciele. Może to pozwolić na opracowanie nowych terapii uzależnień od narkotyków w oparciu o płeć.

Badanie to zostało zaprezentowane w trakcie konferencji naukowej American Society for Nutrition.

Komentarze do: Nowe badania studiują efekt kofeiny w zadaniach poznawczych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz