Szukaj

Niezdrowe jedzenie pogorszy ci humor

Niezdrowe jedzenie może spowodować u kobiet, które dbają o swoją dietę i wizerunek, znaczące pogorszenie humoru, według najnowszych badań Penn State University. Prace przeprowadzono na studentkach. Dziewczęta donosiły, iż ich nastroje ulegały znacznemu pogorszeniu po napadach niekontrolowanego jedzenia związanych z zaburzeniami odżywiania.Dr Kristine Heron z Survey Research Center, mówi: - Zaobserwowaliśmy niewielkie zmiany w nastroju tuż przed napadem niekontrolowanego jedzenia u naszych uczestniczek. Ale negatywny nastrój był o wiele większy już po takim ataku.

Jej zdaniem ludzie, którzy doświadczają napadów niekontrolowanego jedzenia, mogą również wykazywać takie zachowania jak hulaszcze jedzenie, utrata kontroli nad przejadaniem się oraz restrykcyjne ograniczanie spożywanych kalorii.

Badania te zostały zaprezentowane na konferencji naukowej American Psychosomatic Society w Miami, Stany Zjednoczone.


Naukowcy zgromadzili dane od uczestniczek w sytuacjach rzeczywistych. 131 dziewcząt z niezdrowymi zwyczajami odżywiania oraz z lękiem o figurę i wagę, ale bez zaburzeń odżywiania, otrzymało komputery, poprzez które wypełniały kwestionariusze na temat nastroju i jedzenia wielokrotnie w ciągu dnia.

Heron mówi: - Wszystkie nasze informacje na temat nastroju i jedzenia mamy z badań, które przeprowadzono na pacjentach z zaburzeniami odżywiania albo z prac laboratoryjnych. Nas interesowały kobiety żyjące swoim życiem codziennym oraz zmiany w ich nastroju przed i po napadach niezdrowego jedzenia i zachowaniach mających na celu kontrolę wagi. Zauważmy, że nasze uczestniczki nie cierpiały na zaburzenia odżywiania, ale być może badanie to posłuży do opracowania lepszych metod leczenia kobiet zmagających się z tymi problemami.

Prof. Joshua Smyth, który współpracował z dr Heron przy tym projekcie, dodaje: - Nasze badanie jest unikatowe, ponieważ daje bardziej dokładny obraz powiązania między emocjami i jedzeniem w życiu codziennym. Wyniki mogą nam pomóc lepiej zrozumieć, jaką rolę odgrywa nastrój w rozwoju i utrzymywaniu się niezdrowego jedzenia i zachowań kontroli wagi.

Komentarze do: Niezdrowe jedzenie pogorszy ci humor

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz