Szukaj

Nie lekceważ zgagi…również w czasie świąt!

U blisko 1/3 pacjentów, biorących udział w akcji „Czas walki ze zgagą”, uczucie palenia w okolicach przełyku pojawia się regularnie od ponad 5 lat. Problem ten znacząco obniża jakość życia i samopoczucie pacjentów. Nie pozwólmy, aby zgaga zepsuła Nam zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Sprawdźmy, co możemy zrobić, aby jej uniknąć.


Uczucie palenia w okolicach przełyku jest dolegliwością, która dotyka wielu z nas. Spowodowana może być chorobą lub złymi nawykami zdrowotnymi. Jej regularne występowanie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, sprawia, że nie możemy w pełni przeżywać danej chwili. To jak bardzo zgaga potrafi być uciążliwa i że wówczas potrzebujemy porady specjalisty pokazała akcja „Czas walki ze zgagą”. W czasie jej trwania specjalista gastroenterolog udzielał bezpłatnych porad związanych z występowaniem zgagi. Dzięki inicjatywie przez 16 godzin konsultacji z porad skorzystało blisko 130 osób.

Przeprowadzone w czasie akcji anonimowe ankiety wykazały, że do lekarza zgłaszały się głównie kobiety – ponad 70% dzwoniących. U wielu z nich objawy i częstotliwość pojawiania się zgagi wymagała osobistej wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań. Zdarzały się jednak pacjentki, u których dolegliwość była spowodowana niezdrowym trybem życia, np. niewłaściwym sposobem odżywiania się czy stresem. W tych przypadkach optymalnym rozwiązaniem jest modyfikacja nawyków zdrowotnych. 

Święta bez zgagi

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas, który spędzamy z rodziną i najbliższymi przy suto zastawionym stole. Nie zwracamy wówczas uwagi na dietę, cieszymy się chwilami spędzonymi z najbliższymi. Niestety te momenty zapomnienia mogą szybko przerodzić się  w dokuczliwe uczucie palenia w przełyku i zepsuć nam nastrój na resztę wieczoru. Nie pozwólmy, aby zgaga miała na nas wpływ i była w stanie zepsuć nadchodzące święta. Zwróćmy uwagę na kilka zasad, które pozwolą nam jej uniknąć.

  • Unikajmy potraw, które powodują zgagę. Spośród wszystkich pysznych dań świątecznych wybierajmy te, które nie są bardzo tłuste, kwaśne lub ostre. Mocną kawę czy herbatę zastąpmy słabszymi napojami, np. zieloną herbatą.
  • Jedzmy małe posiłki. Przy świątecznym stole spędzamy zazwyczaj długie godziny, nie najadajmy się zatem od razu. Będziemy mieć czas, żeby spróbować wybranych dań.
  • Pamiętajmy, aby nie najadać się na noc. Po sytej kolacji wybierzmy się z najbliższymi na spacer. Będzie to miła forma spędzenia czasu z rodziną, a przy okazji wysiłek fizyczny wpłynie korzystnie na trawienie.
  • Unikajmy palenia papierosów i nadużywania alkoholu, które mogą powodować lub nasilać objawy.
  • Zabezpieczmy się przed ewentualnym pojawieniem się zgagi i kupmy wcześniej lek, który szybko, bo już w 3 minuty, pozwoli się od niej uwolnić, tj. Gaviscon.

Akcja „Czas walki ze zgagą” odbyła się w listopadzie 2011 r., dzięki producentowi leku Gaviscon. W jej ramach gastroenterolog, w każdy kolejny wtorek miesiąca, udzielał telefonicznie bezpłatnych porad pacjentom cierpiącym z powodu zgagi i refluksu.

Lek Gaviscon (kategoria dostępności - OTC) wskazany jest do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę żelu kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc uczucie ulgi już po 3 minutach. Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania, Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji.

Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Preparat z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi. Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.

Lek w Polsce dostępny jest w postaci:

  • zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml  - opakowanie 12 saszetek. Sugerowana cena leku: 14.99 zł.
  • zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml – butelki 150 ml. Sugerowana cena leku: 14.99 zł.
  • tabletek do rozgryzienia i żucia o smaku mięty (250 mg +133,5 mg + 80 mg) – opakowanie: 8 szt. i 16 szt. Sugerowana cena leku: tabletki 8 szt. – 6.49 zł, tabletki 16 szt. – 10.99 zł.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zawiesina doustna w butelce:


Gaviscon o smaku mięty, Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas, (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania:

Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, w tym estry hydroksybenzoesanów (parabenów). Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Tabletki:

Gaviscon o smaku mięty TAB, Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas, (250 mg + 133,5 mg + 80 mg), tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży lub u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Przeciwwskazania: Ten produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów ze znaną lub podejrzewaną nadwrażliwością na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Zawiesina doustna w saszetkach:

Gaviscon o smaku mięty Saszetki, Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas; (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gaviscon o smaku mięty Saszetki jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Przeciwwskazania: Nie stosować leku Gaviscon o smaku mięty Saszetki, jeśli u pacjenta stwierdzono reakcje alergiczne (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik leku, objawiające się jako trudności w oddychaniu lub wysypki skórne. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Komentarze do: Nie lekceważ zgagi…również w czasie świąt!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz