Szukaj

Napoje gazowane związane z większym obwodem talii

Mimo ich niskiej zawartości kalorii, dietetyczne napoje gazowane – słodzone aspartamem, na przykład – są związane ze wzrostem obwodu talii oraz z zagrożeniem otyłością, według pewnego badania amerykańskiego. Badacze obserwowali, przez 9 lat, 474 osoby w wieku od 65 lat do 74 lat.Stwiedzili oni, iż u uczestników tego badania, którzy konsumowali od 1 do 10 napojów gazowanych dietetycznych tygodniowo, ryzyko otyłości wzrastało o 40% w porównaniu do tych, którzy nigdy takich napojów nie pili.

Natomiast ci, którzy pili tego typu napoje od 11 do 21 tygodniowo, byli zagrożeni aż o 75% bardziej otyłością, podczas gdy konsumpcja 22 napojów i więcej była związana ze 100-procentowym wzrostem ryzyka.

Mimo że obwód talii wszystkich uczestników badań powiększył się w trakcie trwania tego projektu, badacze sygnalizują, że u osób, które piły napoje dosładzane słodzikami, zaobserwowano wzrost obwodu talii większy o 30% średnio niż u tych, którzy takich napojów nie piją.


Dane wskazują, że wzrost ten był proporcjonalny do ilości wypijanych dietetycznych napojów gazowanych. U wielkich amatorów tego typu napojów zaobserwowano wzrost obwodu talii o 500% większy niż u tych, którzy nie pili żadnych napojów gazowanych dietetycznych.

Takie działanie dietetycznych napojów gazowanych na obwód talii pozostaje znaczący nawet po przeanalizowaniu rezultatów w zależności od głównych czynników ryzyka znanych ze swojej odpowiedzialności za otyłość: wiek, cukrzyca, siedzący tryb życia, etc.

Rezultaty te dodają się do wielu innych danych, pochodzących z innych badań, wskazujących, iż sztuczne słodziki mogą przyczyniać się do zachorowalności na cukrzycę i na otyłość.

Badacze przyznają jednocześnie, że mechanizmy, dzięki którym substancje te mogą wywierać taki efekt, są jeszcze nieznane. Naukowcy jednakże naciskają na konieczność kontynuowania badań i poddania w wątpliwość nieszkodliwości tych słodzików, które są coraz powszechniejsze, przede wszystkim w napojach gazowanych.

Komentarze do: Napoje gazowane związane z większym obwodem talii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz