Szukaj

Nadwaga lub otyłość czynnikami ryzyka zachorowania na raka jajnika

Masa ciała nie jest czynnikiem, który powszechnie wiąże się z ryzykiem powstawania raka jajnika, jednak najnowsze badania wykazują, że kobiety z nadwagą lub otyłe są bardziej narażone na zachorowanie na raka, niż kobiety utrzymujące wagę w normie.

Badacze z World Cancer Research Fund (WCRF) oraz American Institute for Cancer Research przeprowadzili badania jako część zespołu WCRF Continuous Update Project. Projekt monitoruje i ocenia badania związane z profilaktyką raka i wykorzystuje te informacje, aby zbadać, jak czynniki życiowe, takie jak dieta i ćwiczenia, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Wyniki zespołu badawczego są efektem pracy nad 25 badaniami, w których uczestniczyły w sumie 4 miliony kobiet. Z tej grupy 16 tysięcy miało raka jajnika.

W przypadku innych nowotworów, włączając raka piersi, jelita grubego i macicy, poprzednie badania wykazały, że nadwaga lub otyłość jest czynnikiem ryzyka. Teraz rak jajnika może być dodany do tej listy, co uświadomi kobiety, że mogą dokonać zmian w swoim stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Badacze wskazują, że dla każdych pięciu dodatkowych punktów wskaźnika masy ciała (BMI) następował wzrost ryzyka zachorowania o 6 procent. Dodatkowo, analizy nieliniowe wykazały, że kobiety z BMI większym niż 28,4 kg/m2 są objęte znacząco większym ryzykiem zachorowania na raka jajnika niż kobiety z niższym BMI.

Dr Rachel Thompson, szef działu badań w WCRF, komentuje wyniki badań następująco: „Wcześniej wiedzieliśmy tylko o czynnikach ryzyka takich jak wiek czy historia choroby w rodzinie, teraz możemy powiedzieć, że utrzymywanie wagi w normie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajnika”.

Nawiązując do badań Centers for Disease Control and Prevention (CDC), BMI w przedziale 18,5 – 24,9 jest uznawane za wynik w normie dla dorosłych w wieku 20 lat i więcej, natomiast przedział 25 – 29,9 jest już klasyfikowany jako nadwaga oraz wynik 30 i więcej jest uznawany za otyłość. W przybliżeniu 64% kobiet w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę lub jest otyłe. Te kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka – jedna na osiem kobiet może zachorować na raka piersi, jelita, żołądka, odbytu oraz jajnika.

W kontrolowaniu właściwej wagi zalecane jest częste mierzenie wskaźnika BMI. Należy przede wszystkim unikać jedzenia typu fast food oraz słodkich napojów, decydować się na mniejsze porcje posiłków oraz być aktywnym fizycznie – dieta i ćwiczenia są bezpośrednio powiązanie ze zmniejszaniem ryzyka zachorowania na raka. Według badań Medical News Today, kobiety po menopauzie, które przestrzegały zdrowego trybu życia, miały o 22% mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi i aż 52% mniejsze ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Nadwaga lub otyłość czynnikami ryzyka zachorowania na raka jajnika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz