Szukaj

Nadwaga: gwiazdorskie diety dostają złe noty

Najskuteczniejszą metodą odchudzania pozostaje zrównoważona dieta, unikanie przekąsek (niezdrowych), a także redukcja ilości pochłanianego tłuszczu oraz cukru. Dieta bez produktów skrobiowych, bez tłuszczów, albo bez szybkich cukrów, kuracja proteinowa, metoda zegara biologicznego, substytuty posiłków, dieta kapuściana, dieta sokowa, detox, dieta doktora Atkinsa, coaching, ostatni hit – dieta polegająca na wprowadzaniu rurki do nosa i odżywianiu się przez sondę ...Czego to ludzie nie wymyślą...

Lista recept, żeby schudnąć, jest tak długa, że jedynie specjaliści są w stanie jeszcze je zliczyć. A teraz, badanie epidemiologiczne, nazwane NutriNet-Sante, przeprowadzane we Francji od 2009 roku, daje swoje pierwsze rezultaty.

Badanie to rozpoczęto, aby poznać zachowania pokarmowe Francuzów, a naukowcy zdecydowali się również porównać skuteczność tych wszystkich diet, przepytując tych najbardziej zainteresowanych, czyli tych ludzi, którzy te diety stosują.

Pierwsze rezultaty tego badania zostały opublikowane w dniu 10 maja.

Rezultaty tej ankiety pokazują, że niektóre diety mogą mieć zaiste spektakularne skutki w danym momencie, ale na dłuższą metę nie są skuteczne, mówi profesor Serge Hercberg, z uniwersytetu paryskiego Paris XIII-Inserm, kierujący tym badaniem.


Aby móc prównać diety odchudzające, francuscy badacze sklasyfikowali je w czterech kategoriach.

W pierwszej kategorii, badacze francuscy umieścili wszelkie metody „komercjalne”, głoszące restrykcje kaloryczne, zrezygnowanie z niektórych produktów spożywczych, albo prawie wyłączną konsumpcję jednego produktu przez pewien okres. Jak się okazało, 31% respondentów przyznało, że stosowało jedną z tych diet w ciągu trzech ostatnich lat.

Słynna dieta proteinowa doktora Pierre'a Dukan, czyli progresywna dieta proteinowa, jest zdecydowanie tą, na którą ankietowani powoływali się najczęściej. Stwierdzono również na tej liście obecność diety doktora Cohen, która zakłada „chronoodżywianie”. Zasada tej diety to ograniczenie konsumpcji produktów do ściśle określonych momentów dnia. Z kolei, dietę kapuścianą stosowało 3% badanych.

W drugiej kategorii diet, badacze francuscy umieścili metody zainspirowane dietami komercjalnymi, ale „produkcji domowej”.

Dwadzieścia trzy procent uczestników ankiety, głównie mężczyźni, deklaruje, iż w rzeczywistości zdecydowali się na wyeliminowanie jakiegoś typu produktu albo na zredukowanie zjadanych przez siebie porcji, nie przestrzegając żadnej szczególnej metody, ale interpretując na własną rękę to, co usłyszą od innych, komentuje profesor Serge Hercberg.

Komentarze do: Nadwaga: gwiazdorskie diety dostają złe noty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz