Szukaj

Na stałe zmienić zwyczaje, aby skutecznie walczyć z nadwagą

Francuskie władze zdrowotne (HAS, Haute autorité de santé) podkreślają, że diety odchudzające oraz lekarstwa nie są rozwiązaniem w obliczu nadwagi. Przede wszystkim, pojawia się tutaj kwestia efektu jo-jo. Aktualnie, we Francji, jeden dorosły na dwóch ma nadwagę bądź cierpi na otyłość (oraz jedno dziecko na 5).



Problem otyłości rośnie

Bardziej precyzyjnie, otyłość ma dzisiaj dotyczyć 15% dorosłych oraz 3,5% dzieci we Francji, co oznacza, że stała się ona prawdziwym problemem zdrowia publicznego. Zresztą, nie tylko we Francji, ale w wielu innych krajach.

Otyłość to prawdziwa plaga odpowiedzialna za liczne zgony, sześć razy więcej niż choroby sercowo-naczyniowe oraz dziesięć razy więcej niż cukrzyca,
podkreśla doktor Cedric Grouchka z Haute autorité de santé.

Dlatego też, aby lepiej wykrywać i leczyć otyłość, władze zdrowotne Haute autorité de santé publikują swoje zalecenia oraz praktyczne porady, które wyjaśniają, iż zamiast szukać sposobów na schudnięcie za wszelką cenę, lepiej jest zmienić na stałe swoje zwyczaje życiowe.

Inaczej mówiąc, przyswoić sobie bardziej zróżnicowaną dietę pokarmową, zwiększyć aktywność fizyczną, a także spędzać mniej czasu przed ekranem (telewizja, gry wideo, komputer, etc.).

Aktywność fizyczna, czyli co?

Aktywność fizyczna nie ogranicza się jedynie do sportu, wyjaśnia doktor Cedric Grouchka, a trzydzieści minut szybkiego marszu (6km/h) albo lekcji tańca równa się 20 minutom joggingu. Tak samo, gra w billard, odkurzenie mieszkania, spokojny spacer (4km/h) przez 45 minut dają takie same rezultaty.


Żadna dieta odchudzająca i żadne lekarstwa

W skali roku, jedna godzina marszu dziennie, pięć dni w tygodniu, pozwoli stracić 12 kilogramów i 12 centymetrów obwodu talii, wskazuje doktor Philippe Zerr, lekarz ogólny oraz przewodniczący grupy badawczej, zajmującej się nadwagą i otyłością u dorosłego. Jeśli chodzi o dzieci, potrzebują one mniej niż jedną godzinę aktywności fizycznej dziennie.


Nie zalecamy żadnej diety odchudzającej, ani żadnego leku, podkreśla doktor Cedric Grouchka z Haute autorité de santé. Specjalista ten przypomina jeszcze, że nie ma żadnego cudownego rozwiązania w przypadku otyłości, a leki dostępne w wolnej sprzedaży w aptekach mają jedynie umiarkowaną skuteczność.

Poza tym, efekt jo-jo związany z dietami odchudzającymi jest szkodliwy na dłuższą metę, co oznacza, że diety te są w zasadzie nieskuteczne.

Piętnaście najbardziej popularnych diet, które można kupić w księgarni, to maszyny produkujące otyłość,
stwierdza pani Anne-Sophie Joly, przewodnicząca stowarzyszenia CNAO (collectif national des associations d'obèse). Osiemdziesiąt procent adeptów tych diet znów przybiera na wadze, z dodatkowym bonusem zresztą.

U dzieci, kiedy nadwaga pojawia się w okresie dojrzewania, ryzyko, że dziecko pozostanie otyłe bądź będzie miało nadwagę, jest naprawdę wysokie – od 20% do 50% przed okresem dojrzewnia i od 50% do 70% po okresie dojrzewania, odnotowują władze HAS.

Dlatego też, Haute autorité de santé zalecają regularne mierzenie wagi i wzrostu dziecka, dwa bądź trzy razy w roku, już od pierwszych miesięcy życia. Takie zabiegi pozwolą zareagować na czas.

Nadzór nad BMI

Francuskie władze zdrowotne zalecają również systematyczne obliczanie wskaźnika masy ciała BMI. Rachunek ten polega na podzieleniu wagi w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.

U dorosłego, który ma zwykłą nadwagę, celem jest unikanie dalszego tycia. U osoby dorosłej otyłej należy przede wszystkim ustabilizować wagę, a później próbować ją zgubić. Należy skupić się na utracie równej 15% maksymalnej wagi początkowej, lecząc również towarzyszące choroby, typu cukrzyca.

Dlatego najlepiej jest zwrócić się o pomoc do lekarza, podkreślają jeszcze władze Haute autorité de santé.

Komentarze do: Na stałe zmienić zwyczaje, aby skutecznie walczyć z nadwagą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz