Szukaj

Mleko klaczy: czy ma jakieś zalety?

We Francji mleko klaczy jest coraz bardziej modne, a od kilku lat można je znaleźć na półkach ze świeżym mlekiem i produktami kosmetycznymi. Pośród wszystkich rodzajów mleka zwierzęcego, to klaczy jest tym, które najbardziej przypomina mleko ludzkie. Jest ono też konsumowane od wieków przez populacje mongolskie.W Rosji przypisuje mu się korzystne działanie na skórę i włosy. A także na zdrowie.

A jak jest naprawdę? Mleko klaczy jest bogate w laktozę i zawiera mało tłuszczów, jak również interesujące ilości witaminy C. Jest też najdroższe na rynku.

Przeciętna klacz dostarcza od 8 do 10 l mleka na dzień, podczas gdy przeciętna krowa może dać aż cztery razy więcej, jedząc o wiele mniej. I to właśnie stanowi największy koszt dla producentów tego mleka.

W sklepie jeden litr pasteryzowanego mleka klaczy może kosztować od 10 do 12 euro, czyli prawie dziesięć razy więcej niż mleko zwykłej wiejskiej krowy. A jednak konsumenci nie wahają się długo, kiedy przychodzi im do zakupu tego cudownego napoju.


Kierujący sklepem Bio Equin Jean-Laurent Bouix mówi: - Jest to mleko ekstremalnie płynne, które ma biały kolor mleka, ale pod kątem tekstury bardziej przypomina wodę niż mleko krowie. Poza tym mleko klaczy zawiera naprawdę bardzo, bardzo niewiele tłuszczów.

Na początku 2009 sklep Bio Equin wylansował także linię kosmetyków na bazie mleka klaczy. Jak utrzymuje Jean-Laurent Bouix, mleko to jest wyjątkowo nawilżające, a także może leczyć choroby skóry, takie jak łuszczyca.

Mówi: - Mongołowie, którzy są ludem nomadów, konsumują mleko swoich klaczy, aby zapobiec niedoborom pokarmowym wywołanym przez brak owoców i warzyw. Poza tym mleko klaczy przynosi korzyści florze jelitowej.

Mleko klaczy jest bardzo bliskie mleku ludzkiemu pod kątem składu, dobrze się trawi i zawiera witaminę C.

Ale dr Frederic Saldmann, kardiolog i specjalista od odżywiania, mówi: - Nie można tutaj mówić o leku. Co prawda mleko klaczy nie zaszkodzi, ale nie zdziała też cudów. Jeżeli chorzy pijący to mleko czują się dobrze, to w porządku. To jest to, co w medycynie nazywamy efektem placebo. Oceniamy, że 30% osób, które zażywają jakiś produkt – mleko czy suplement – doświadcza dzięki temu poprawy zdrowia. Ale legendarne efekty mleka klaczy trzeba jeszcze potwierdzić naukowo.

Komentarze do: Mleko klaczy: czy ma jakieś zalety?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz