Szukaj

Metro w Nowym Jorku walczy z nadmiarem sodu w diecie

Pasażerowie nowojorskiego metra po tym, jak ostrzegano ich przed paleniem, cukrem i nastoletnimi ciążami, teraz muszą zdać sobie sprawę z nowego zagrożenia: nadmiar sodu w jedzeniu. Miejski Wydział Zdrowia zapoczątkował kampanię, która zachęca pasażerów metra do uważnego przyglądania się zawartości soli na etykietkach produktów, i do wybierania tych z mniejszym poziomem tego składnika.Afisze rozklejone w całym metrze ostrzegają: Zbyt dużo soli może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Koszty kampanii są częściowo pokrywane przez Centers for Disease Control and Prevention.

Nowy Jork od dawna zachęca producentów żywności do redukcji soli w produktach przetworzonych. W 2010 miasto opublikowało „dobrowolne” wytyczne dla restauracji dotyczące obniżenia poziomu sodu w oferowanych daniach.

Burmistrz Michael Bloomerg w lutym bieżącego roku ogłosił, iż 21 wdrożonych kampanii jak do tej pory osiągnęło swój cel. Tytułem przykładu – ketchup Heinz jest o 15% mniej słony niż był jeszcze 3 lata temu. Ser firmy Kraft American zawiera o 18% mniej sodu niż wcześniej.


Dr Thomas Farley, miejski komisarz ds. zdrowia, mówi: - Większość soli w naszej diecie pochodzi z żywności pakowanej. Z żywności, która może nawet nie mieć słonego smaku, takiej jak chleb.

Przypomnijmy, że sód zwiększa ryzyko nadciśnienia krwi, a nadciśnienie jest główną przyczyną chorób serca i udaru mózgu.

Wytyczne dietetyczne zalecają dzienne spożycie sodu nie przekraczające 2300 mg. Centra CDC informują zaś, że przeciętny Amerykanin zjada blisko o 43% więcej niż zalecana granica.

W trakcie 11-letniej kadencji burmistrza Bloomberga, w trosce o zdrowie obywateli Nowy Jork zakazał również palenia w barach, restauracjach, na plażach i w parkach. Zakazał też restauracjom używania tłuszczów trans oraz zmusił je do przedstawiania wartości kalorycznej dań w menu.

Ostatnio miasto próbuje zakazać też sprzedaży wielkich porcji napojów gazowanych i słodzonych.

W międzyczasie Nowy Jork prowadzi także kampanię uświadamiającą nastolatkom, że ryzykują utratą słuchu, jeżeli zbyt głośno słuchają muzyki ze swoich przenośnych odtwarzaczy.

Komentarze do: Metro w Nowym Jorku walczy z nadmiarem sodu w diecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz