Szukaj

Mango może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi u dorosłych cierpiących na otyłość

Z badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrition and Metabolic Insight wynika, że regularne spożywanie owoców mango, przez cierpiących z powodu otyłości, może obniżyć poziom cukru we krwi, przy braku negatywnego wpływu na masę ciała. Jest to ważne, jeśli weźmie się pod uwagę, że około 34 procent dorosłych Amerykanów zostało sklasyfikowanych jako osoby otyłe i/ lub jako uskarżające się na problemy zdrowotne związane z otyłością, takie jak cukrzyca typu 2 czy zespół metaboliczny.

Mango „kopalnią” mikroelementów wspomagających spadek poziomu cukru we krwi

- Cieszymy się z tych obiecujących wyników badań przeprowadzonych na owocach mango, które zawierają wiele związków biologicznie czynnych, w tym mangiferin - przeciwutleniacz, który może przyczynić się do korzystnego wpływu na poziom glukozy we krwi. Ponadto, owoce te zawierają błonnik, który może pomóc obniżyć wchłanianie glukozy do krwiobiegu - powiedział Edralin Lucas, docent nauk żywieniowych na Wydziale Nauk Humanistycznych Stanowego Uniwersytetu w Oklahomie i główny autor badania. - Nasze wyniki wskazują, że codzienne spożycie 10 gramów liofilizowanych mango, co stanowi około połowy świeżego mango (około 100 gramów), może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u osób otyłych - dodaje.

Badanie pilotażowe zostało przeprowadzone, w celu określenia wpływu spożywania mango, na wyniki pomiarów:  zużycia antropometrycznych parametrów biochemicznych i budowy ciała osób otyłych. Uczestnicy ukończyli 12-tygodniowe badania, w którym uczestniczyło 20 osób (11 mężczyzn i 9 kobiet) w wieku od 20 do 50 lat o wskaźniku masy ciała (BMI) od 30 do 45 kg / m2. Osoby badane proszono o zachowanie ich zwyczajnej diety, nawyków ćwiczeniowych i schematu zażywania przepisanych im leków.

Każdego dnia w czasie trwania badania, uczestnicy spożywali 10 gramów liofilizowanych mango. Dietetyczne spożycie  monitorowano za pomocą 3-dniowych zapisów konsumpcji, ocenianych na początku badania oraz po 6 i 12- tygodniach suplementacji mango. Pomiary antropometryczne (wzrost, waga i obwód talii i bioder) dokonywano na początku badania oraz po 6 i 12- tygodniach suplementacji mango. Zestaw składników ciała i analizy krwi na czczo, pod kątem obecności: triglicerydów, HDL-cholesterolu, glukozy, hemoglobiny A1c  i stężenia insuliny w osoczu oceniano na początku i po 12 tygodniach suplementacji mango.

Naukowcy odkryli, że po 12 tygodniach uczestnicy mieli zmniejszone stężenie glukozy we krwi (-4,41 mg / dl, pBritish Journal of Nutrition.

Mango receptą na problemy diabetyczne?

- Wierzymy, że badania te wskazują, że spożywanie mango może być pomocne dla  osób otyłych, jako składnik diety, pomagający utrzymać lub obniżyć poziom cukru w ich krwi. Jednak dokładne komponenty i mechanizmy działania mango, nadal są przedmiotem analizy, a dalsze badania kliniczne są niezbędne, zwłaszcza jeśli chodzi o tych, którzy mają problemy z kontrolą  cukru, jak cukrzycy, gdzie jest to konieczne - podkreśla Lucas.

Na wyniki obecnego badania może mieć wpływ wiele czynników, w tym mały rozmiar próby, brak grupy kontrolnej, czas trwania suplementacji mango, niedokładne raportowanie spożycia i poziomu aktywności fizycznej przez badanych oraz nieprzestrzeganie codziennej suplementacji mango w ramach protokołu badania. Powinny zostać przeprowadzone dodatkowe badania na większych grupach i o dłuższym czasie trwania suplementacji mango.

Bogaty w składniki odżywcze owoc mango, zawiera ponad 20 różnych witamin i minerałów, wspierając optymalne funkcjonowanie procesów w całym organizmie. Mango są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i witaminy C, a także kwasu foliowego. Są również bogate w błonnik, miedź i witaminy B6.

Dawid Kopeć

Komentarze do: Mango może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi u dorosłych cierpiących na otyłość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz