Szukaj

Małpy na diecie nadzieją na długie życie

Ekstremalne liczenie kalorii pobudza długość życia u małp, według nowych badań. Dotychczas racjonalne przestrzeganie diety o bardzo niskiej liczbie kalorii, by odsunąć starzenie się, było oparte na eksperymentach na dżdżownicach i myszach.

Badania zanotowane w Nature Communications, odkryły, że naczelne również korzystają na takiej diecie. Specjaliści odżywienia pragną ostrożności wobec niebezpiecznych ograniczeń kalorii u ludzi, zważając na to, że potrzebnych jest więcej badań.

Obrońcy diety CR ( calorie restriction -  ograniczenie kalorii) utrzymują, że przez surowe ograniczenie liczby kalorii, które konsumują, będą mogli żyć dłużej, nawet powyżej 100 lat. Przytaczają bogactwo naukowych dowodów z przed 75 lat. Większość badań zostało opartych na eksperymentach na robakach i myszach, a badania na naczelnych dały rezultaty odmienne. Zespół badaczy z USA, opublikował nowe dowody, pokazujące, że naczelne korzystają z ograniczenia kalorii.

Mniej to więcej

„CR działa w opóźnianiu starości u gatunków naczelnych”. Doktor Rozalyn Anderson z działu medycyny na Uniwersytecie Wisconsin-Madison powiedziała: „Nasze badanie się z tym zgadza.”

Badanie odkryło, że CR zwiększa przetrwanie w grupie małp Rezus, poddanych badaniu przez dekadę. Pani doktor Anderson stwierdza, że odmienne odkrycia z poprzednich badań w innym instytucie, mogło powstać przez niedopatrzenie w grupie kontrolnej. Doktor powiedziała, że CR to narzędzie badań, a nie polecany styl życia.

„Koncepcja jest  taka, by wgłębić się w biologię starzenia i spróbować zrozumieć, co sprawia zwiększenie zagrożenia na choroby, jak się stajesz starszy i jesteś w podeszłym wieku” powiedziała dr Anderson. „Będzie bardzo trudno urzeczywistnić CR, w dłuższym zakresie u człowieka.” dodała.

Doradza się ostrożność

Amerykańskie badanie obecnie przygląda się, czy zdrowym ludziom żyją się dłużej, kiedy jedzą mniej. Uczestnicy ograniczenia kalorii do 25% przez kilka lat, przetrwali głównie na diecie z warzyw, owoców (jabłek) i zup.

Doktor Emma Wiliams, specjalistka od odżywianie w British Nutrition Foundation (Brytyjska Fundacja Zdrowego Odżywiania) zaleca ostrożność, nim wyniki z testów na ludziach będą osiągalne.

„Możliwe że Benjamin Franklin miała rację, co do tego, by przedłużyć swoje życie, należy obniżyć ilość pokarmu. Jednakże, te badania oparte były na studiach nad naczelnymi, więcej badań jest potrzebnych, by poznać dokładną rolę obniżenia kalorii w oczekiwanej długości życia człowieka, nim w końcu otrzyma się jakąś konkretną konkluzję” powiedziała pani dr Wiliams.

Jarosław Koperski

Komentarze do: Małpy na diecie nadzieją na długie życie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz