Szukaj

Kwasy tłuszczowe omega-3 naprawią chore serce?

Nowe badanie opublikowane w The FASEB Journal pokazuje, że kwasy tłuszczowe omega-3 mają ochronne działanie, poprzez które redukują zapalenie w uszkodzonych naczyniach krwionośnych w sercu. Zabiegi kardiologiczne, takie jak angioplastyka, bajpasy i stenty ratują życie chorych, ale mogą także spowodować zapalenie, które prowadzi w ostateczności do stałego upośledzenia, a nawet zgonu.Naukowcy z Unversity of California San Francisco wykazali zaś, że związki pochodzące z omega-3 mogą zredukować to zapalenie i przyśpieszyć zdrowienie uszkodzonych tętnic.

Dr Michael S. Conte mówi: - Sugerujemy, że naturalne związki pochodne od omega-3, tzw. RvD, redukują zapalenie arterii i poprawiają wyniki zdrowienia naczyń krwionośnych po zabiegach kardiologicznych.

Odkrycia te przyczynią się w przyszłości do polepszenia rezultatów tych zabiegów, mają nadzieję badacze.


Aby dojść do tych wyników, naukowcy przyjrzeli się działaniu RvD na komórki naczyń krwionośnych pobranych od pacjentów po operacji bajpasów. Przeprowadzili też eksperymenty na królikach leczonych angioplastyką.

Okazało się, że zastosowanie RvD zredukowało dramatycznie zapalenie, migrację komórek oraz wzrost komórek w mięśniach gładkich naczynia krwionośnego – wszystkie te czynniki są powiązane z typową odpowiedzią naczynia krwionośnego na uraz.

Potencjał tych związków odpowiada stężeniom, które zmierzono we krwi ludzi zażywających suplementy oleju rybnego przez krótki czas.

Dr Gerald Weissmann, redaktor naczelny The FASEB Journal, mówi: - Jeżeli wyniki te potwierdzą się w kolejnych badaniach, pacjenci przechodzący tego typu zabiegi pownni z nich skorzytać. Okazuje się, że ratujące życie związki są łatwo dostępne w każdym sklepie rybnym.

Komentarze do: Kwasy tłuszczowe omega-3 naprawią chore serce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz