Szukaj

Koncerny spożywcze odpowiedzialne za otyłość

Naukowcy szacują, że już blisko dwa miliardy ludzi ma nadwagę. To bardzo duża liczba a winę za ten stan rzeczy wg badaczy ponoszą koncerny spożywcze. Problem jest bardzo znany a media społeczne często na ten temat debatują. Jednak koncerny spożywcze wciąż nie ponoszą odpowiedzialności za problem otyłości.Najbardziej niebezpieczne jest tzw. „Big Food”, czyli żywność zaliczana do grupy najbardziej tuczącej. To głównie ona jest przyczyną otyłości i cukrzycy.

Potentaci branży spożywczej nie widzą przeciwwskazań by ją produkować, często nawet sami są ekspertami podczas debat na temat niezdrowego jedzenia, np. na konferencjach ONZ.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) informuje, że otyłość zajmuje 5 miejsce na świecie wśród przyczyn zgonów. Organizacja uważa także nadwagę u dzieci za jedno z największych wyzwań dla zdrowia publicznego w XXI wieku.


Jedną z głównych przyczyn nadwagi są słodkie napoje. Badania wykazały, że dzieci w USA w 2004 roku przyswoiły ponad dwukrotnie więcej kalorii pochodzących ze słodkich napojów niż w roku 1977.

W 2004 r. słodkie napoje stanowiły 13% wszystkich kalorii przyswajanych przez amerykańskie dzieci. W latach 1997-2007 odpowiadały za 1/5 przyrostu masy ciała obywateli USA.

Według dziennikarzy magazynu medycznego „PLoS Medicine” kampanie przeciw otyłości powinny być skierowane do dzieci, aby wiedziały, żeby w sklepikach szkolnych wybierać niskokaloryczną żywność i mniej słodkie napoje.

Koncerny spożywcze nie chcą dbać o walkę z otyłością. – Zdrowy styl życia oznacza zbilansowaną dietę, która może zawierać wszystkie rodzaje żywności, także wszystkie napoje – uważa rzecznik Coca-Coli. – Oferujemy szeroki asortyment napojów bezalkoholowych, które mogą być częścią zbilansowanej diety, również takich, które nie zawierają cukru i są mniej kaloryczne – dodaje.

Komentarze do: Koncerny spożywcze odpowiedzialne za otyłość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz