Szukaj

Jaki jest najzdrowszy posiłek świata?

Po latach badań, naukowcom brytyjskim w końcu udało się ułożyć menu, które uważają za najzdrowsze na świecie. Jest to posiłek, który ma zawierać wszystkie elementy niezbędne organizmowi do dobrego funkcjonowania. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wielu z nas postanawia nadzorować swoje odżywianie, aby stracić te kilka dodatkowych kilogramów, które niepostrzeżenie pojawiły się w trakcie długich miesięcy zimowych.Jeść więcej owoców i warzyw, nie podjadać między posiłkami, ograniczać desery - na specjalistów od odżywiania i ich porady zawsze możemy liczyć.

Ale w poszukiwaniu zrównoważonego menu, badacze brytyjscy z Leatherhead Food Research w Zjednoczonym Królestwie zdecydowanie wyprzedzili wszystkich. Sukces zresztą zasłużony, ponieważ podparty wieloma latami badań.

Albowiem, aby opracować najzdrowsze menu świata, naukowcy przeanalizowali ponad 4 000 zdrowotnych porad, które odnosiły się do podstawowych składników odżywczych.

Porady te są powszechnie stosowane przez przemysł spożywczy oraz przez supermarkety, w celu zachęcenia konsumentów do kupienia właśnie „tego” produktu, a nie innego.

Następnie, naukowcy brytyjscy wyselekcjonowali z 4 000 porad 222 szczególne, które ich zdaniem były głęboko uzasadnione naukowo. Wszystkie inne zostały bezwzględnie wyeliminowane.

W dalszej kolejności przeprowadzili własne śledztwo, w celu zidentyfikowania produktów, które odpowiadały tym poradom i w ostatecznym rozrachunku stworzyli menu uznane za najzdrowsze na świecie. Innymi słowy takie, które pozwala dostarczyć organizmowi wszystko czego potrzebuje.

Posiłek ten jest złożony z przystawki z pasztetu z łososia, któremu towarzyszy sałata polana olejem z oliwek, a także kawałek chleba wieloziarnistego.


Główne danie to kawałek kurczaka z soczewicą i z warzywami.

Na deser przewidziano z kolei twaróg z orzechami i z sosem bez cukru o smaku karmelu.

Jest to więc posiłek, którego każdy etap ma przynieść organizmowi ściśle określone składniki odżywcze.

Kwasy tłuszczowe, włókna oraz proteiny

Bardziej szczegółowo, wygląda to następująco:

- pasztet z łososia, świeży i wędzony, zawiera przede wszystkim olej rybny bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwas dokozaheksaenowy, które są dobre zarazem dla tętnic, jak i dla serca oraz mózgu;


- olej z oliwek zawarty w sałatce pomaga utrzymać normalny poziom dobrego cholesterolu;

- wieloziarnisty chleb zawiera włókna pokarmowe oraz kwas foliowy, który wpływa korzystnie na mózg;

- danie główne z mięsa kurczaka z kolei jest daniem bardzo kompletnym, które spełnia, według brytyjskich naukowców, 80 oficjalnych kryteriów zdrowotnych.

Proteiny z mięsa kurczaka mają przyczyniać się do wzrostu masy mięśniowej, a kwas pantotenowy znajdowany w soczewicy, pomaga zredukować zmęczenie oraz wspomaga pracę umysłu.

Jeżeli zaś chodzi o deser, jest on dobry zarazem dla trawienia (dzięki laktulozie, którą zawiera biały ser), jak również dla zębów i dla kontroli poziomu glukozy we krwi.

Orzechy z kolei są znane z tego, iż zapewniają naczyniom krwionośnym większą elastyczność.

Znaczenie smaku

Brytyjscy naukowcy nie zatrzymali się jedynie przy składnikach zdrowotnych. Albowiem, wzięli również pod uwagę opracowanie napoju, który jest w stanie, ich zdaniem, wzmocnić ogólną wydolność organizmu. Napój ten zawiera przede wszystkim wapń, cynk, miedź, żelazo, potas, selen, magnez oraz biotynę (odgrywa znaczącą rolę dla metabolizmu, na łonie układu nerwowego, dla skóry oraz dla włosów).

Poza tym, naukowcy zalecają również picie gorącej czekolady, bogatej w melatoninę, która pomoże szybko zasnąć.

Dobre są również tabletki z węgla, które przyczyniają się do redukcji nadmiernych gazów po posiłku.

Doktor Paul Berryman, dyrektor Leatherhead Food Research, wyjaśnia - Tak naprawdę, opracowaliśmy to menu dla linii powietrznych. Ale składniki, którymi się posłużyliśmy, a także wszystkie dania, można równie dobrze przygotować i podać w domu. Przede wszystkim, udowodniliśmy, że zdrowy posiłek wcale nie musi być nudny. Przeprowadziliśmy tysiące testów smaku, w których uczestniczyli prawdziwi konsumenci. Jedna rzecz jest pewna - nawet jeżeli produkt jest zdrowy, kiedy jest niesmaczny, po prostu się nie sprzeda.

Komentarze do: Jaki jest najzdrowszy posiłek świata?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz