Szukaj

Jak pozostać szczupłym po diecie?

Kto nie był na diecie i nie przybrał wszystkich ustraconych kilogramów w przeciągu kilku kolejnych miesięcy po przerwaniu diety? Problem dobrze znany tym, którzy stale próbują się odchudzić. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści od odżywiania uważają, że znają już odpowiedź na to pytanie – jak nie przybrać na wadze po diecie.

Jak pozostać szczupłym po diecie?


W rzeczywistości, jak uważa profesor Christopher Sciamanna, zasady, na których opiera się chęć schudnięcia są różne od zasad, na których polega ustabilizowanie utraconej wagi. Albowiem, osoby, którym się udało utracić zbędne kilogramy podczas diety, powinny zmienić następnie swoje zachowania, aby nie przybrać z powrotem utraconych kilogramów.

Wyścig do najbardziej skutecznej diety zaczął się już bardzo dawno temu, a kwestia ta jest być może jeszcze bardziej aktualna w obliczu światowej epidemii otyłości: poziom światowy ludzi cierpiących na nadwagę oraz na otyłość stale rośnie. A problemem większości diet pozostaje to, co następuje „po diecie”.


Liczne badania przeprowadzone w tej kwestii ustaliły, że utrata wagi ma być związana z czynnikami takimi jak:

  • ograniczona konsumpcja tłuszczów;
  • konsumpcja zdrowych produktów spożywczych;
  • niepomijanie posiłków.

Natomiast, stabilizacja wagi ma zależeć od czterech czynników:

  • konsumpcja zdrowych produktów spożywczych bogatych w proteiny;
  • uprawianie aktywności fizycznej;
  • pogratulowanie sobie przeprowadzenia diety;
  • przypominanie sobie powodów, dla których chcemy stracić na wadze.

Zdaniem naukowców, determinującym kryterium długoterminowego powodzenia diety (ponad jeden rok) jest głównie element psychologiczny. Dlatego też, trzeba najpierw zaakceptować fakt, iż proces stabilizacji jest inny, a później wykazywać wielkie zaagażowanie i motywację po diecie, a nie jedynie w trakcie diety; a w końcu, zmienić swoj zwyczaje odżywiania na całe życie.

Jak uważają naukowcy, można porównać to do miłości i małżeństwa. To, co was popycha na początku do zawarcia małżeństwa, jest zupełnie inne od powodów, dla których pozostajecie w związku małżeńskim przez dłuższy czas. A nierozpoznanie faktu, iż trzeba się przystosować do tej zmiany zachowując się inaczej, bardzo często powoduje kryzysy małżeńskie.

Komentarze do: Jak pozostać szczupłym po diecie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz