Szukaj

Interwencje behawioralne pomogą wyeliminować nadmiar sodu z diety

Samodzielne ograniczenie spożycia soli w diecie jest niemal niemożliwe - alarmuje Amerykańskie Stowarzyszenie dla Serca (AHA). Zgodnie z badaniami, przeprowadzonych przez zespół profesor Cheryl A. M. Anderson z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, konieczna jest interwencja behawioralna, nakłaniająca do zwiększenia spożycia ziół i innych przypraw.

Sód przyczyną schorzeń naczyniowych

Zmniejszenie dawki soli jest szczególnie ważne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, to właśnie wysoki poziom sodu (którego głównym źródłem jest sól) jest głównym powodem chorób układu krążenia. Według AHA, powoduje on zwiększenie się ilości płynów w organizmie, co obciąża serce. "Przy produkcji żywności wykorzystujemy mnóstwo soli. Przeciętny poziom sodu dla Amerykanów jest znacznie wyższy niż zalecany dla zdrowia, a nawet życia" zauważa prof. Anderson. Zbyt duża ilość sodu zwiększa ryzyko udaru, niewydolności serca, osteoporozy, raka żołądka i nerek.

Etap badań

W celu znalezienia skutecznej metody ograniczenia soli w diecie społeczeństwa, przeprowadzono dwufazowe badania na grupie 55 osób. Faza pierwsza to miesięczna dieta niskosodowa- wszystkie posiłki były dostarczane przez naukowców. Faza druga to interwencja behawioralna, mająca na celu zmniejszenie spożycia sodu do 1500mg/ dobę, poprzez zastąpienie soli przyprawami i ziołami- dotyczyła połowy grupy. Pozostali uczestnicy mieli samodzielnie zredukować spożycie soli. Ponad 60% uczestników badania miało wysokie ciśnienie krwi, a 18 % cukrzycę i nadwagę. Grupa interwencyjna wzięła udział w pokazach gotowania, członkowie poznali sposoby na modyfikację przepisów. Nie wskazywano konkretnych przypraw.

Ziołowa rewolucja

Po zakończeniu pierwszej fazy badań dzienna dawka sodu dla uczestników spadła z ok. 3450 mg /dzień na ok. 1656 mg /dzień. W trakcie trwania fazy drugiej spożycie sodu dla obu grup wzrosło, jednak jego spożycie było aż o 966 mg/dzień mniejsze dla grupy behawioralnej. " Ludzie w grupie interwencyjnej nauczyli się korzystania z ziół i przypraw, w jaki sposób kultura wpływa na wybór przypraw, jak monitorować dietę, przezwyciężania bariery dla wprowadzania zmian w diecie." wyjlicza Anderson. Kursy z użyciem alternatyw soli skutecznie zmniejszają jej spożycie.

Prof. Anderson podaje przykładowe kombinacje przypraw stosowane w interwencji: "Stosowaliśmy między innymi:

  1. ucier z oliwy z oliwek, ekstraktu z kawy oraz z wiśni, wędzonej papryki i pieprzu,
  2. mieszankę do smarowania, złożoną z oliwy z oliwek, czosnku w proszku, podaną na niesolonym chlebie z grillowanym serem,
  3. marynatę z soku z limonki, pieprzu, czosnku w proszku, wędzonej papryki, cebuli w proszku i miodu"

Anderson twierdzi, że ze względu na wyzwania związane z obniżenia soli w diecie, potrzebujemy podejścia zdrowia publicznego, którego celem będzie umożliwienie konsumentom stosowania się do zaleceń interwencji. Edukacja w połączeniu z smacznymi alternatywami dla sodu może być jednym rozwiązaniem."

Monika Klimczak

Komentarze do: Interwencje behawioralne pomogą wyeliminować nadmiar sodu z diety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz