Szukaj

Im mniej śpimy, tym więcej jemy i tyjemy

Jak wykazały badania, opublikowane we wtorek w czasopiśmie Nature Communications, brak snu może powodować zmiany w aktywności mózgu i wpływać na nasze uczucie sytości, co z kolei może prowadzić do objadania się. Już poprzednie badania udowodniły związek między skróceniem długości snu i szybkim wzrostem liczby osób otyłych w krajach uprzemysłowionych, jednak dotychczas naukowcy nie potrafili wyjaśnić przyczyn tego zjawiska.Ekipa amerykańskich naukowców z University of California obserwowała za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) pracę mózgów 23 osób pozbawionych snu.

Aktywność mózgowa ochotników była badana dwukrotnie - raz po dobrze przespanej nocy i drugi raz po kompletnie bezsennej nocy.

U osób pozbawionych snu zaobserwowano zaburzenia w okolicach kory mózgowej, odpowiedzialnych za uczucie sytości, natomiast obszary związane z nieodpartymi pragnieniami były silnie stymulowane.

 
- Dokonaliśmy kolejnego ciekawego odkrycia - osoby pozbawione snu miały ochotę na najbardziej kaloryczne produkty - wyjaśnił Matthew Walker, współautor badania.

Otrzymane wyniki mogą potencjalnie wyjaśnić związek między niedoborem snu a przybieraniem na wadze i otyłością. Wystarczająca ilość snu może pomóc lepiej kontrolować wagę, dzięki mechanizmom mózgowym, stertującym właściwymi wyborami żywieniowymi.
   

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2008 roku ponad jedna trzecia dorosłych na świecie, w wieku powyżej 20 lat,  miała nadwagę, a 11% cierpiało na otyłość. Ilość osób z nadwagą podwoiła się od 1980 roku, osiągając w 2008 roku liczbę 1,4 miliarda dorosłych.

Komentarze do: Im mniej śpimy, tym więcej jemy i tyjemy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz