Szukaj

Hormon miłości w spreju wpływa na mniejsze spożycie kalorii u mężczyzn

Badania wykazały, że pojedyncza dawka donosowego spreju zawierającego hormon zwany oksytocyną prowadzi do mniejszego spożycia kalorii – konkretniej tłustego jedzenia – u zdrowych mężczyzn

Potwierdziły one poprzednie badania, które wykazały, że oksytocyna wpłynęła na mniejsze spożywanie pokarmów u zwierząt. - Potrzebne są dalsze badania, ale myślę, że oksytocyna jest obiecującym środkiem kuracji przeciw otyłości i jej metabolicznych powikłań – mówi dr Elizabeth Lawson z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie.

Oprócz zmniejszenia liczby kalorii spożywanych przez mężczyzn oksytocynowy sprej poprawił niektóre statystyki metaboliczne jak np. wrażliwość na isnulinę – zdolność organizmu do obniżania poziomu glukozy we krwi. Oksytocyna jest często nazywana „hormonem miłości” ze względu na jej powiązania z partiami mózgu odpowiadającymi za zachowania emocjonalne, poznawcze i społeczne. Akty intymne, takie jak stosunek seksualny albo trzymanie się za ręce, pobudzają uwalnianie oksytocyny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Eksperci udowodnili też, że oksytocyna oddziałuje na układ nagrody tak, jak wiele leków wprowadzających w stan euforii. System ten pobudza neuroprzekaźnik dopamina.

W badaniach wzięło udział 25 zdrowych mężczyzn - 12 nadwagą lub otyłych i 13, których waga była w normie – przeważnie w wieku około 27 lat. Przez trzy dni poprzedzające eksperyment badani spożywali tą samą ilość jedzenia. W dniu badania część z nich użyła spreju oksytocynowego na czczo, a część placebo. Po godzinie serwowano uczestnikom jedzenie, które wybierali z menu. Każde danie zawierało podwójną porcję. Po posiłku naukowcy sprawdzali, ile kalorii spożył każdy z uczestników. Powtórzono eksperyment w innym terminie, uczestnicy zamienili się rolami.

Naukowcy odkryli, że w porównaniu do uczestników przyjmujących placebo mężczyźni, którzy aplikowali sprej donosowo, spożywali średnio o 122 kalorie i 9 g tłuszczu mniej. Sprej oksytocynowy zwiększył też wykorzystywanie tłuszczu odłożonego w ciele jako źródła energii.

Sprej nie wpłynął na apetyt uczestników, ani na poziom hormonów regulujących apetyt, znajdujących się w ich krwi. Naukowcy nie są pewni, jak właściwie oksytocyna wpłynęła na spożycie kalorii. Zakres badania był ograniczony ze względu na małą liczbę uczestników i krótki czas trwania badania.

Aleksandra Żyła

Komentarze do: Hormon miłości w spreju wpływa na mniejsze spożycie kalorii u mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz