Szukaj

Gruby brzuch gorszy niż niski testosteron

Nowe badania sugerują, że dla starszych mężczyzn, posiadanie dużego brzucha powoduje więcej ogólnych problemów zdrowotnych niż niski poziom testosteronu. Naukowcy już wcześniej odkryli, że otyłość jest związana z niższym poziomem testosteronu u mężczyzn. Dr Marianne Anersen, ze Szpitala Uniwersyteckiego w Odense w Danii, twierdzi jednak, że mniej oczywistym jest jak każdy z tych czynników odnosi się do męskiego samopoczucia. U zdrowych mężczyzn, większy obwód w pasie może być ważniejszy dla pewnych aspektów jakości życia od niskiego poziomu testosteronu, o ile ten niski poziom pozostaje w granicach normy.

W swoich badaniach Andersen i jej zespół zapytali 598 duńskich mężczyzn w wieku od 60 do 74 lat o jakość ich życia, używając do tego kwestionariusza o nazwie Short-Form 36 lub SF-36. Narzędzie to mierzy ogólny stan zdrowia, w tym zdolność do wykonywania ćwiczeń fizycznych, witalność, funkcjonowanie społeczne i emocjonalne oraz stan zdrowia psychicznego. Badacze zmierzyli również poziom tkanki tłuszczowej i poziom testosteronu. Czterech na dziesięciu mężczyzn było otyłych.

Analizy wykazały, że rozmiar talii najbardziej wpływał na jakość życia - im szersza talia tym niższa jakość życia. Testosteron z kolei był jedynie umiarkowanie związany z jakością życia. Dr Bradley Anawalt, endokrynolog z University of Washington School of Medicine w Seattle, twierdzi, że: „To naprawdę nie jest zaskoczeniem, że otyli mężczyźni osiągnęli gorszy wynik od szczupłych mężczyzn.” Dodaje przy tym, że kwestionariusz „nie jest przeznaczony do wychwytywania zagadnień jakości życia, które odnoszą się do poziomu testosteronu i zdrowia mężczyzn. Jeśli jesteś ogólnie zdrowym mężczyzną z niskim poziomem testosteronu, będziesz miał normalny wynik w SF-36, ponieważ kwestionariusz nie ma pytań o funkcjonowanie seksualne i nie mierzy siły, masy kości i innych narządów związanych z testosteronem.”

Andersen uważa, że nie jest to jedynie problem kwestionariusza użytego przez jej zespół. Jak mówi: „Istnieje powszechna zgoda, że nie można odróżnić w kwestionariuszu pacjentów z prawidłowym i niskim poziomem testosteronu. Wielu mężczyzn z prawidłowym poziomem testosteronu ma złe wyniki i wielu z niskim poziomem ma dobre.”

Według Anawalt'a istotnym dla ludzi w średnim wieku, którzy prowadzą siedzący tryb życia, mają nadwagę i mogą mieć niski poziom testosteronu, jest to, aby regularnie ćwiczyć. Nawet skromna utrata wagi może poprawić zdrowie i jakość życia oraz podnieść poziom testosteronu. Jak mówi Anawalt: „W czasach, gdy podczas Super Bowl setki milionów mężczyzn spędza godziny jedząc, pijąc i oglądając telewizję, musimy skupić się na oderwaniu ich od kanapy i zachęceniu do aktywności fizycznej.

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Gruby brzuch gorszy niż niski testosteron

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz