Szukaj

Gastryczne bajpasy mogą być lepsze niż opaska na dłuższą metę

Pośród wszystkich operacji chirurgicznych odchudzających, bajpasy żołądkowe wiążą się z większą ilością komplikacji tuż po operacji niż opaska gastryczna. Jednakże, rehabilitują się na dłuższą metę, jeżeli chodzi o długoterminowe skutki uboczne i powtórne operacje, jak sugeruje nowe badanie, przeprowadzone na ponad 400 otyłych Szwedach. Ludzie, którzy mają bajpasy również szybciej tracą na wadze i dłużej utrzymują formę.To, czego chcielibyśmy dla każdej idealnej operacji chirurgicznej odchudzającej, to to, żeby miała jak najmniej długoterminowych komplkacji, a przede wszystkim, jak najmniej długoterminowych komplikacji wymagających powtórnej operacji, powiedział doktor Michael Suter, chirurg ze szspitala Hospital du Chablais, w Aigle. Specjalista ten pracował przy tym badaniu.

Bajpasy mają wady, mają skutki uboczne, które musimy brać pod uwagę, wyjaśnia doktor Michael Suter. Ale, w sumie, gdybym miał wybrać między procedurami, z pewnością zalecałbym bajpasy.

Z kolei, jeden z badaczy, nie włączony do tego badania, mówi, iż kiedy mają się pojawić jakieś komplikacje związane z bajpasami żołądkowymi, bardzo często są one poważniejsze niż po założeniu opaski gastrycznej.

Doktor Michael Suter przyjrzał się danym medycznym na temat 442 otyłych pacjentów, którzy przeszli operację gastryczną w szpitalu, w latach 1998 – 2005. Aby zakwalifikować się do takiej operacji, wszyscy pacejnci musieli mieć wskaźnik masy ciała BMI - body mass index, pomiar wagi w stosunku do wzrostu – co najmniej 40, albo co najmniej 35, jeżeli ich otyłość była związana jeszcze z innymi chorobami, powodowanymi właśnie przez nadmiar wagi. Oznacza to, przeciętnie, osobę o wzroście średnio 165 centymetrów, ważącą co najmniej 125 kilo albo 108 kilo odpowiednio.

Połowa z badanych pacjentów miała przeprowadzoną operację założenia opaski gastrycznej, która polega na umieszczeniu opaski wokół górnej części żołądka – ma to na celu ograniczenie jego rozmiaru do niewielkiego woreczka. Druga połowa badanych pacjentów była leczona gastrycznymi bajpasami. Procedura ta polega na zszywaniu części żołądka, a następnie podłączniu żołądka z segmentem jelita cienkiego. Obydwie grupy pacjentów były podobne do siebie pod względem wieku oraz początkowej wagi.


Lekarze jeszcze się upewniali co do samopoczucia tych pacjentów przynajmniej dwa razy w roku, przez sześć lat po operacji. Komplikacje w ciągu miesiąca po operacji – które generalnie obejmują infekcje – były bardziej powszechne po operacji założenia bajpasów, w porównaniu do operacji założenia opaski. Oznacza to, że 17% pacjentów z bajpasami miało problemy związane z chirurgią, w porównaniu do 5% z grpuy z opaską.

Operacja sama w sobie jest nieco bardziej skomplikowana i nieco bardziej ryzykowna, wyjaśnia doktor Michael Suter. Ale, po przejściu tego etapu, grupa z bajpasami traci wagę szybciej, przybiera mniej po operacji, a także cierpi na mniejszą ilość skutków ubocznych i komplikacji, włączając w to te, które wymagają powtórzenia całej procedury.


Sześć lat po operacji, 12% pacjentów z bajpasami miało indeks masy ciała powyżej BMI 35, co jest uważane za ciężką otyłość, w porównaniu do jednej trzeciej (33%) pacjentów po operacji założenia opaski gastrycznej. A trzynaście procent pacjentów potrzebowało ponownej operacji po komplikacjach związanych z gastrycznymi bajpasami; podczas gdy pacjenci z opaską wymagali ponownej operacji w 27%.

Długoterminowe komplikacje opaski gastrycznej były generalnie związane z psuciem się opaski, którą trzeba było usunąć. Chodziło również o nietolerancję albo o rozciąganie przełyku, jak donoszą badacze w Archives of Surgery. Z bajpasami gastrycznymi, pacjenci najczęściej mieli wewnętrzne przetoki, typ zablokowania jelita, które może grozić utratą życia, jeżeli nie jest leczone.

Nie wszystkie komplikacje są podobne

Doktor Christine Ren-Fielding, chirurg ze szkoły medycznej New York University School of Medicine, przeprowadzająca operacje bariatryczne, mówi, iż jej badania sugerują, że komplikacje związane z bajpasami gastrycznymi są o wiele bardziej poważne niż komplikacje związane z opaską.

Wszyscy wiemy, że nie wszystki powikłania są sobie równe, mówi doktor Christine Ren-Fielding, która nie była związana z tymi badaniami. Na przykład, infekcja rany leczonej antybiotykami nie jest tym samym co przeciek, który wymaga ponownej operacji oraz długiej hospitalizacji.

Doktor Christine Ren-Fielding dodaje jeszcze, że opaskę uznano za względnie bezpieczną procedurę, a technika oraz doświadczenie chirurga również mają wielkie znaczenie w tego typu operacjach.

Operacja bariatryczna kosztuje około 20000 dolarów. Opaska gastryczna może być początkowo tańsza niż bajpasy, ponieważ procedura jest łatwiejsza i wymaga krótszego pobytu w szpitalu. Ale doktor Michel Suter twierdzi, iż potrzeba ciągłego dopasowywania opaski może podnieść koszty.

Jeżeli chodzi o wybór porcedury, doktor Christine Ren-Fielding mówi: kieruję się tym, żeby wybrać najlepszą, która może pomóc pacjentowi i zoptymalizować korzyści, niezależnie od operacji, którą przechodzi, przede wszystkim dlatego, że wszystkie operacje bariatryczne wiążą się z dużymi korzyściami w leczeniu otyłości i nadwagi, a także ze związanymi z nimi chorobami.

Nigdy nie powiem pacjentowi: „Nie ma mowy”, jeżeli przychodzi pytać o opaskę i nie ma żadnych przeciwwskazań
, mówi doktor Michel Suter. Ale, zniechęcam ich do opaski, ponieważ nie chcę ich operować dwa czy trzy razy. Raz wystarczy. A bajpasy gastryczne są bardziej definitywne.

Komentarze do: Gastryczne bajpasy mogą być lepsze niż opaska na dłuższą metę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz