Szukaj

Fruktoza w wysokotłuszczowej diecie może być gorsza niż sama dieta wysokotłuszczowa

Wysoka zawartość fruktozy i dieta wysokotłuszczowa może wywołać szkodliwe skutki dla wątroby, jak wykazały badania przeprowadzone na dorosłych szczurach opublikowane w Experimental Physiology. Fruktoza dodana do wysokotłuszczowej zachodniej diety może być zabójcza.

Badania przeprowadzone w Neapolu we Włoszech wykazały, że nawet kilkudniowe spożywanie produktów bogatych w tłuszcze nasycone i fruktozę, jest bardziej szkodliwe dla wątroby niż ciągła konsumpcja żywności bogatej wyłącznie w tłuszcze nasycone.

Dorosłe szczury, podzielone na trzy grupy, były przez 2 tygodnie karmione wyłącznie dietą o niskiej zawartości tłuszczu, wysokiej zawartości tłuszczu i dietą bogatą w tłuszcze i fruktozę. Ostatni typ diety odpowiadać miał diecie stosowanej najczęściej przez ludność zachodnią. Ocena badań wskazywała wyraźnie na znacznie pogorszenie się stanu wątroby w przypadku diety fruktozowo-tłuszczowej przez nagromadzenie się tłuszczu w wątrobie i zmniejszenie wrażliwości na insulinę wątroby.

W przyszłości trzeba wykonać jeszcze więcej badań, zwłaszcza w odniesieniu do wpływu diety o wysokiej zawartości tłuszczu i fruktozy na inne narządy, w celu ustalenia rzeczywistego wpływu tego niezdrowego nawyku na zdrowie i dobre samopoczucie.

Komentarze do: Fruktoza w wysokotłuszczowej diecie może być gorsza niż sama dieta wysokotłuszczowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz