Szukaj

Dobra prawie do wszystkiego, witamina A

Nasz wzrok, nasza skóra, ale także nasz system odpornościowy, nie zapominając również o wzroście niemowlaków… Witamina A jest bardzo cenna, i to w wielu dziedzinach. W swojej formie bezpośredniej – retinol – witamina jest obecna w dużych ilościach w produktach pokramowych pochodzenia zwierzęcego. Bardzo dobrym źródłem witaminy A są: oleje z ryb, wątroba, żółtka jajek, ale także ... kawior.

Retinol, znany antyoksydant, chroni nas także przeciwko chorobom serca oraz układu krążenia. Ale jest także inne źródło witaminy A, albo raczej prowitaminy A, czyli substancji, którą nasz organizm jest zdolny przetwarzać w witaminę A. Substancja ta, którą znacie z pewnością bardzo dobrze, to beta-karoten.

Beta-karoten jest obecny w marchewce, w szpinaku, w słodkich ziemniakach albo czerwonej papryce, a przede wszystkim w ... roszponce. Melon, mango oraz morele zawierają również beta-karoten. Nie zapominajmy o jagodach oraz o czarnych porzeczkach, które spożywali w wielkich ilościach sprzymierzeni piloci wojskowi w czasie drugiej wojny światowej.Witamina A, w rzeczywistości, poza licznymi plusami przywołanymi powyżej, pozwala także rozwinąć widzenie nocne.


Chcielibyście wiedzieć, czy wam może jej nie brakuje?


A więc, wiedzcie, iż niedobór witaminy A objawia się zaczerwienionymi oczami oraz suchością skóry. Kruchość szkliwa zębów także może być oznakiem niedoboru witaminy A, tak samo jak nawracający brak apetytu.

Komentarze do: Dobra prawie do wszystkiego, witamina A

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz