Szukaj

Dietetyczne napoje – czy pobudzają apetyt?

Panuje powszechne przekonanie, iż napoje typu light wzmagają nasz apetyt i przyczyniają się do powstawania chęci jedzenia rzeczy słodkich i tłustych. Jednak, czy aby na pewno jest to prawdą? Niektórzy badacze sugerują, iż napoje słodzone cukrem mogą zakłócić hormony odpowiedzialne za głód i uczucie sytości, i przyczyniają się do spożywania większych ilości produktów wysokokalorycznych.Amerykańscy naukowcy z University of North Carolina At Chapel Hill Gillings School of Global Public Health, z Carmen Piernas na czele, postanowili zbadać tę kwestię.

Przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział 318 dorosłych z nadwagą lub otyłością. Jedna trzecia uczestników została zobligowana do zastąpienia wodą przynajmniej dwóch porcji słodzonych napojów dziennie.

Następna jedna trzecia zobowiązała się całkowicie zastąpić napoje dietetyczne.

Po trzech i znów po sześciu miesiącach powstał raport, gdzie uczestnicy donieśli o spożywanym jedzeniu i napojach.

Pierwsza publikacja wykazała, że uczestnicy obu grup stracili na wadze.


Druga natomiast stwierdziła, iż zarówno woda, jak i napoje light, przyczyniły się do ograniczenia ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia, w stosunku do początku badania, z 2000-2300 kcal do 1500-1800 kcal.

Obie grupy, w trakcie trwania eksperymentu, spożywały podobne ilości kalorii, węglowodanów, tłuszczów i cukrów.

Różnice między grupami polegały jedynie na tym, że członkowie „grupy wody” jedli więcej warzyw i owoców, podczas gdy grupa druga spożywała mniej deserów, w porównaniu do nawyków żywieniowych z początku badania.

Nie ma zatem dowodów sugerujących, iż krótkookresowe spożywanie napojów light zwiększa preferencje dla słodkich pokarmów.

C. Piernas podkreśla jednak, iż wszyscy, który brali udział w badaniach, byli otyli i próbowali zrzucić zbędne kilogramy, nie wiadomo jednak, jakie skutki miałoby ono, gdyby wziąć pod uwagę osoby o prawidłowej masie ciała, którzy spożywają dużo napojów dietetycznych.

Obecnie na świecie wciąż próbuje się zmniejszyć spożywanie napojów słodzonych cukrem w populacji dotkniętej otyłością. Niektóre badania sugerują, że picie produktów light zwiększa ryzyko zachorowania na raka, jednak przekonywujących dowodów nadal brakuje.Komentarze do: Dietetyczne napoje – czy pobudzają apetyt?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz