Szukaj

Dieta niskowęglowodanowa obniża ryzyko cukrzycy o 20%

Cukrzyca charakteryzuje się nadmiarem glukozy we krwi i niewydolnością insuliny, której zadaniem jest odesłanie cukru do komórek i mięśni, gdzie może być zużyty jako metaboliczne paliwo albo obrócony w trójglicerydy i przechowywany jako tłuszcz.Węglowodany proste, rafinowane i przetworzone w jedzeniu mają znaczący wpływ na wysokie poziomy cukru we krwi, a także są w dużej mierze odpowiedzialne za wzrost zachorowalności na cukrzycę w ostatnich 2 dekadach.

Mimo licznych badań, wielu lekarzy w dalszym ciągu jest przekonanych, że odwrócenie postępowania cukrzycy jest możliwe jedynie przy pomocy drogich leków. Okazuje się, że wcale nie musi tak być.

Naukowcy z Mario Negri Institue of Pharmacological Research we Włoszech, właśnie opublikowali swoje prace w Diabetologica. Wyjaśniają w nich, że dieta niskowęglowodanowa, podobna do diety śródziemnomorskiej, może chronić przed cukrzycą typu II.

Naukowcy przyznają, że rola diety śródziemnomorskiej w kontroli wagi w dalszym ciągu jest kontrowersyjna, a większość badań z krajów śródziemnomorskich pokazała, że przestrzeganie takiego reżimu dietetycznego nie jest związane z wagą.


Sugeruje to, że ochrona przed cukrzycą, wypływająca z diety śródziemnomorskiej, nie wynika z kontroli wagi, ale z wielu dietetycznych cech charakterystycznych tego reżimu.

Naukowcy obserwowali ponad 22 000 osób z badania EPIC przez 11 lat. W tym okresie zdiagnozowano 2 330 nowych przypadków cukrzycy.

Kwestionariusze na temat diety, uzupełniane przez uczestników, wykazały, że osoby przestrzegające diety śródziemnomorskiej w największym stopniu były o 6 - 12% mniej zagrożone rozwojem cukrzycy w porównaniu do osób przestrzegających tej diety w najmniejszym stopniu.

Co jeszcze ważniejsze, ludzie, którzy zjadali najmniej węglowodanów, byli o 20% mniej zagrożeni cukrzycą w ciągu 11 lat obserwacji. Natomiast osoby o najwyższym spożyciu węglowodanów z kolei, były o 21% bardziej zagrożone cukrzycą w ciągu 11-letnich obserwacji.

Naukowcy podsumowują: - Jedzenie dużych ilości węglowodanów prowadzi do błyskawicznego wzrostu glukozy we krwi oraz poziomów insuliny. Chronicznie wysoka insulina prowadzi do uszkodzeń komórek B trzustki, a w końcu do upośledzenia tolerancji glukozy oraz wzrostu oporności na insulinę.

Komentarze do: Dieta niskowęglowodanowa obniża ryzyko cukrzycy o 20%

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz