Szukaj

Dieta jarska

Słowo dieta choć przeważnie kojarzone z procesem odchudzania wcale nie musi oznaczać tylko tego. Dieta to przede wszystkim sposób życia. Każdy indywidualnie decyduje o tym w jaki sposób będzie się odżywiał Osoby, które decydują się wykluczyć mięso ze swojego jadłospisu nazywane są wegetarianami, a sam wegetarianizm to nic innego jak dieta jarska.


Wyróżniamy dwie odmiany wegetarianizmu weganizm i semiwegetarianizm. W weganizmie dopuszczalne jest jadanie pokarmów tylko i wyłącznie pochodzenia roślinnego, natomiast semiwegetarianizm charakteryzuje się tym, że dopuszcza spożywanie w niewielkich ilościach ryb, drobiu, jajek oraz nabiału.

Dieta wegetariańska okazuje się być bardzo zdrowa i smaczna. Często przygotowanie produktów bezmięsnych stanowi łatwiejsze i tańsze rozwiązanie. Osoby, które mimo wszystko preferują spożywanie potraw mięsnych mogą rozważyć stosowanie tego sposobu odżywania przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Podejmując decyzje o stosowaniu wegetariańskiego sposobu odżywania należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie każda odmiana wegetarianizmu jest zdrowa i racjonalna. Niektóre charakteryzują się wręcz zbyt radykalnymi zasadami, które mogą w ostatecznym rozrachunku okazać się zgubne dla zdrowia. Warto pamiętać, że odpowiednia dieta musi być dietą zbilansowaną, a co z tym się wiąże powinna dostarczać niezbędnych składników odżywczych.


Większość ludzi poprzez wegetarianizm rozumie brak możliwości spożywania mięsa, podczas gdy nie wszystkie odmiany wegetarianizmu się z tym wiążą. W tych dietach, które jednak nie zezwalają na jadanie produktów pochodzenia zwierzęcego konieczne okazuje się zastąpienie ich odpowiednimi produktami pochodzenia roślinnego. Jednak wybór samych produktów roślinnych nie zawsze daję możliwość odpowiedniego zbilansowania diety.


Jak wyglądają posiłki w diecie wegetariańskiej?


Przede wszystkim śniadanie powinno być obfite i bogate w składniki odżywcze. Wskazane jest spożywanie muesli z owocami, które bogate jest w wiele różnorakich wartości odżywczych.

Jeżeli chodzi o drugie śniadanie to przede wszystkim należy wybierać posiłki, które dostarczą nam energii na resztę dnia. Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie owoców i warzyw z dodatkiem kiełków.

Kolejnym posiłkiem jest obiad, który zaraz po śniadaniu stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Przede wszystkim musi być on bogaty w składniki odżywcze. Wskazane jest jadanie zup bogatych w różnego rodzaju warzywa. Na drugie danie w przypadku diety wegetariańskiej można przygotować kotlety, których podstawowym składnikiem są rośliny strączkowe.

Podwieczorek powinien być bogaty w przyswajalną dla organizmu energię. Można wybrać dowolny słodki owoc, lody, budyń, kisiel bądź galaretkę. Ważne jest, by ten posiłek stanowił przed wszystkim źródło przyjemności.

Jeżeli chodzi o kolację to należy pamiętać, że nie może być ona zbyt obfita. Poza tym wskazane jest spożycie jej co najmniej na dwie godziny przed snem. Dobrym rozwiązaniem jest wybór sałatki warzywnej.

Dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez różnego rodzaju „przegryzaczy” pomiędzy posiłkami wskazany jest wybór takich produktów, które są bogate w energię, np. wafelków.

Jak w każdej diecie w przypadku napojów doradzane jest picie dużych ilości wody mineralnej. Dodatkowo w składniki odżywcze bogate jest kakao oraz gorąca czekolada.

Komentarze do: Dieta jarska

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz