Szukaj

Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa bazuje na dużej ilości tłuszczów i białek przy prawie całkowitej eliminacji węglowodanów. Zabronione jest jedzenie owoców, pieczywa, potraw mącznych, makaronów i ziemniaków. Tłuszcze (w większości nasycone) stanowiące ponad 60% dziennej dawki kalorii to głównie oliwa, oleje roślinne oraz tłuszcze zawarte w mięsie i rybach. Atkins opiera się w swojej diecie na przekonaniu, że główna przyczyna przybierania na wadze są cukry a nie tłuszcz.Dlatego ograniczając węglowodany zmuszamy organizm do spalania nagromadzonego tłuszczu. Taki model żywieni a sprawia, że zmienia się nasza przemiana materii, krew nieco się zakwasza, co w rezultacie daje mniejsze uczucie głodu. Dieta Atkinsa pozwala schudnąć nawet do 5 kg miesięcznie.

Jej jadłospis jest bardzo prosty. Posiłki jemy co 3-4 godziny, ograniczamy kawę i herbatę oraz nikotynę. Należy codziennie wypijać około 2 litry wody, aby przepłukiwać nerki. Ponieważ dieta jest uboga w warzywa i owoce powinniśmy dodatkowo spożywać preparaty witaminowe. Dieta składa się z trzech etapów: wprowadzającego, kontynuującego utratę wagi (zasadnicza dieta odchudzająca) i utrzymania wagi.

1 etap:

Ten etap diety trwa dwa tygodnie. W tym czasie ograniczamy spożycie węglowodanów do 20 g dziennie. Nie możemy jeść żadnych owoców, pieczywa, produktów zbożowych, ziemniaków, nabiału z wyjątkiem sera, śmietany lub masła, jak i również cukru, miodu, słodyczy i dżemu. Jemy natomiast wszystkie gatunki mięsa, ryb i drobiu, owoców morza, jaj, serów pleśniowych, a także wszystkie tłuszcze roślinne.


Przez ten czas możemy stracić około 2,5 kilo tygodniowo, ale może to być efektem utraty wody, gdyż ta dieta jest bardzo moczopędna.

2 etap:


W tym czasie stopniowo zwiększamy ilość przyjmowanych węglowodanów do 30-50 g dziennie. Jemy więcej warzyw, orzechy i owoce jagodowe (truskawki, maliny). Nadal jednak bazujemy na tłuszczach i białkach. Im mniej węglowodanów zjemy, tym bardziej chudniemy. Jeśli zostało nam do zrzucenia kilkanaście kilo, zwiększamy ilość węglowodanów tylko o 5 g tygodniowo. Ta dawka to np.: pół awokado, szklanka gotowanego kalafiora, 25 g słonecznika, 13 truskawek, 15 dag żółtego sera.

3 etap:


W trzeciej fazie zwiększamy stopniowo węglowodany, do takiej ilości, by nie przybierać na wadze ( to będzie około 25-90 g dziennie). Nie wolno łączyć węglowodanów z mięsem, rybami i jajami.
W trakcie całej diety jada się 3 główne dania i 1-2 przekąski. Można pić kawę, herbatę (niesłodzone) i wodę mineralną. Na przekąskę można zjeść surówkę lub wędlinę.

Dieta Atkinsa jest dietą eliminacyjną. Ponieważ ograniczamy do minimum węglowodany a jemy bardzo dużo tłuszczy, białek może takie żywienie wywoływać: zaburzenia równowagi elektrolitowej, np. niedobór sodu prowadzi do odwodnienia organizmu, zakwaszenia organizmu, także śliny, a to niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów i zwiększa ryzyko próchnicy, obciążyć nerki i doprowadzić do skazy moczanowej. Sama dieta jest uboga w produkty z magnezem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca. Dlatego też trzeba bardzo dbać o uzupełnianie diety suplementami - witaminami i mikroelementami. Pamiętajmy, że jest to dieta, którą można stosować tylko przez określony czas - nie dłużej niż rok.

Komentarze do: Dieta Atkinsa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz