Szukaj

Diagnoza otyłości u pacjenta może zależeć od wagi lekarza?

To, czy zostaniesz zdiagnozowany w kierunku otyłości czy też nie, może nie zależeć aż tak od liczb na wadze. Albowiem, jak pokazuje ostatnie badanie, może być to również kwestia wagi twojego osobistego lekarza.Nowe badanie, przeprowadzone przez szkołę zdrowia publicznego Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health pokazuje, że kiedy lekarz ma normalny wskaźnik masy ciała BMI (body mass index, czyli stosunek wagi do wzrostu), to znacznie częściej powie swojemu pacjentowi, który jest otyły, że jest otyły i że powinien stracić na wadze.

Statystycznie przekłada się to na 30% lekarzy o normalnej wadze, w porównaniu do 18% otyłych lekarzy albo z nadwagą. Dodatkowo, 93% normalnie ważących lekarzy ma tendencję do diagnozowania pacjentów jako otyłych, jeżeli wskaźnik BMI tych pacjentów jest taki sam albo większy od ich własnego, podczas gdy jedynie 7% otyłych lekarzy albo mających nadwagę, było skłonnych do tego samego, stwierdzają autorzy badania.

Nasze odkrycia pokazują, że lekarze z normalnym BMI częściej rozmawiają o utracie wagi ze swoimi pacjentami, w porównaniu do lekarzy otyłych albo z nadwagą, stwierdza jedna z badaczek, pani Sara Bleich z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health.

Lekarze z normalnym BMI również mieli większą wiarę w swoje możliwości i częściej proponowali zdrową dietę oraz ćwiczenia swoim pacjentom. Postrzegali oni swoje porady odnośnie utraty wagi jako bardziej wiarygodne, w porównaniu do lekarzy otyłych i z nadwagą.

Z drugiej strony, badacze stwierdzili, że otyli lekarze częściej przepisywali leki i głosili sukcesy w odchudzaniu dzięki przypisanym lekarstwom na otyłość u swoich pacjentów.

Jak donosi Los Angeles Times, około 53% lekarzy z normalną wagą doradzało odnośnie diety, w porównaniu do 37% lekarzy z otyłością i nadwagą. A 56% normalnie ważących lekarzy dawali porady odnośnie ćwiczeń, w odróżnieniu do 38% lekarzy z otyłością i nadwagą. W badaniu tym, które ukazało się w dzienniku Obesity, lekarze poprosili 500 lekarzy pierwszego kontatku o ocenę swojej własnej wagi.

Ostatnio, badanie zamieszczone w Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine pokazało, że wielu lekarzy nie mówi otyłym dzieciom ani ich rodzicom o ich wadze. Badanie było przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie (University of North Carolina) i pokazało, że mniej niż jedna czwarta rodziców o otyłości u dziecka dowiedziała się od lekarza, jak donosi Associated Press.

Komentarze do: Diagnoza otyłości u pacjenta może zależeć od wagi lekarza?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz