Szukaj

Czyżby Roquefort był sekretem długowieczności Francuzów?

Brytyjscy naukowcy odkryli, że ser Roquefort posiada właściwości antyzapalne. Być może wyjaśnia to francuską długowieczność. Przy średniej długości życia wynoszącej 84,80 lat, Francuzki wiodą prym pośród Europejek. Jest to fenomen, który skłania naukowców do refleksji na temat przyczyny takiego stanu rzeczy. Nazywamy to francuskim paradoksem (ang. French paradox) - sprzeczność pomiędzy praktykami żywieniowymi Francuzów a stanem ich zdrowia.W Wielkiej Brytanii kuchnia francuska ma reputację bogatej w tłuszcze i zadziwia nadmiarem serów, mięs, ale także alkoholi. Niemniej ogólny stan zdrowia Francuzów jest relatywnie dobry, a wskaźnik zawałów niższy niż w innych krajach.

W Wielkiej Brytanii średnia długość życia u kobiet wynosi 81,30 lat.

Naukowcy z biotechnologicznej firmy z Cambridge twierdzą, że odkryli francuski sekret i jest nim ser. Roquefort.

W badaniach zatytułowanych „Czy ser może być brakującym puzzlem francuskiego paradoksu?” naukowcy wyjaśniają, że odkryli, iż ser znany ze swoich niebiesko-zielonych żyłek, posiada właściwości antyzapalne.


Przetestowali jego właściwości i stwierdzili, że im Roquefort jest dojrzalszy, tym większe jego antyzapalne właściwości. Ponadto jest bardziej skuteczny w środowisku kwaśnym, takim jak ścianki żołądka lub powierzchnia skóry.

Zbawienny wpływ na serce

Obserwacje wykazują, że spożycie czerwonego wina samo w sobie może wyjaśnić paradoks długiego życia Francuzów. A inne typowo francuskie dania mają zbawienny wpływ na serce i obniżają śmiertelność na choroby sercowo-naczyniowe.

Do tego spożywanie sera, a zwłaszcza pleśniowego, może prowadzić do paradoksu francuskiego – jak wyjaśnia ekipa badawcza Lycotec, pod dyrekcją Dr Ivan Petyaev i Dr Yuriy Bashmakov.

- Pleśniowe sery, w tym Roquefort, mogą polepszać zdrowie układu sercowego, mówią badacze w The Telegraph, a także w publikacji, która pojawiła się w Medical Hypotheses.

Badacze chcą teraz wyizolować elementy odpowiedzialne za ten proces, aby można je było wykorzystać w produktach farmaceutycznych oraz kosmetycznych.

Komentarze do: Czyżby Roquefort był sekretem długowieczności Francuzów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz