Szukaj

Czemu nie spróbować by stracić parę kilo za pomocą nowej diety z użyciem leków?

Nowe pigułki na odchudzanie zostały zatwierdzone przez Food and Drug Administration - jako pierwsze od 13 lat. Agencja niezwykle rzadko dopuszcza takie leki do rynku, praktycznie tłumiąc wszelkie próby w zarodku, mimo że ponad 2/3 populacji ludzkiej w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę i staje się coraz grubsza."Te leki na receptę będą musiały być brane przez całe życie" - mówi FDA.

Ale wcale nie będzie łatwo ich dostać - zarówno stosowanie Belviq jak i leku Qsymia jest ograniczone w różny sposób. Rzecznicy konsumentów mówią, że dietetycy powinni się dwa razy zastanowić, zanim któryś z nich przepiszą.

FDA poprosiła agencję Drug Enforcement Administration, by objęła kontrolę nad stosowaniem Belviq. Musi ona teraz zdecydować jakie ograniczenia narzucić producentom leków - to może potrwać nawet kilka miesięcy.

FDA i twórca leku Vivus pracują nad tym, by także i Qsymia była lekiem dostępnym tylko w poważnych przypadkach.

"Lekarze będą mogli się w nią zaopatrzyć jedynie przez aptekę z certyfikatem, dostaną też wiele materiałów edukacyjnych" - mówi dr Barbara Troupin, wiceprezes koncernu Vivus.


Co ciekawe firma ta będzie śledzić, którzy lekarze przepisują lek i którzy przeszli szkolenie.


"Mam nadzieję, że nie będą się czuli dręczeni" - mówi Troupin.

Istnieją wyraźne wytyczne dotyczące osób, które nie powinny poddawać się leczeniu tymi pigułkami: kobiety, które mogą zajść w ciążę, ponieważ leki powodują wady wrodzone u płodu, a także osoby z nadmierną aktywnością tarczycy czy też osoby zagrożone chorobami serca.

Wskaźnik BMI zakwalifikowanej do leczenia osoby, a więc stosunek wzrostu do wagi - powinien wynosić 30 lub więcej. I tak, dla przykładu, jest to osoba mająca 5 stóp i 5 cali i ważąca 150-180 funtów.

Pacjenci ze wskaźnikiem 27 są brani pod uwagę, tylko jeśli nadwaga już wywołuje u nich dodatkowe problemy - np. wysoki cholesterol.

Lekarze będą monitorować pacjentów, sprawdzać pracę ich serca i szukać efektów ubocznych - chory, na przykład, może mieć tendencję samobójcze - efekt powiązania z topiramatem, czyli składnikiem zawartym w Qsymii.

Dr Sid Wolfe z Public Citizen, który prowadzi kampanię przeciwko Qsymii i Belviq, mówi, że te środki nie są wystarczające. Wspomina całą gamę leków, które z czasem wycofano z powodu skutków ubocznych - od Dexatrimu do Ephedry.

Użycie leków wydaje się łatwym i przyjemnym sposobem, ale lepiej pozostać przy ograniczeniu jedzenia i ćwiczeniach fizycznych, jak mówi Wolfe. Dodatkowo zmniejszy to ryzyko chorób serca, raka czy cukrzycy.

Można też zrobić domową wersję Qsymii - wystarczy, że lekarz przepisze phenterminę i połączy się ją z topiraminą, lekiem na epilepsję. Oczywiście, agencja FDA nie poleca tego.

Komentarze do: Czemu nie spróbować by stracić parę kilo za pomocą nowej diety z użyciem leków?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz