Szukaj

Co to jest dieta zakwaszająca?

Trzeba przede wszystkim odróżnić produkt pokarmowy kwaśny od produktu pokarmowego zakwaszającego. Produkt kwaśny, taki jak cytrusy albo pomidor, sam ma kwaśne pH. Produkt zakwaszający może mieć z kolei pH zasadowe, neutralne albo kwaśne.


Definiujemy produkt pokarmowy zakwaszający jako produkt który, kiedy tylko zostanie zmetabolizowany, generuje powstawanie kwaśnych złogów w ciele. Dlatego też, czerwone mięso jest zakwaszające, ponieważ jego proteiny generują różne kwasy (w tym kwas moczowy) w ciele, ale, w naszym talerzu, jego pH sytuuje się bardzo blisko neutralnego.

Dieta zakwaszająca zwiera bardzo dużo produktów zakwaszających i bardzo mało produktów alkalinizujących. Jakość zakwaszającą albo alkalinizującą produktu pokarmowego określamy przez test nazywany PRAL (ang. Potential Renal Acid Load, albo potencjał obciążenia nerek kwasami).

Potencjał, ponieważ pomiaru tego dokonuje się na produkcie i przewiduje metabolizm, aby obliczyć kwasy, które będą wytworzone przez ciało i wyeliminowane przez nerki. Im większa jest wartość PRAL, tym więcej dany produkt wygeneruje kwasów. Im bardziej test jest negatywny, tym mniej dany produkt wygeneruje zasad.


Mięso czerwone oraz sery (przede wszystkim, sery przemysłowe takie jak te, krojone w plastry albo te, których lista składników zaczyna się od „substancji mlecznych zmodyfikowanych”) są pośród najgorszych winnych. Dieta północnoamerykańska jest idealnym przykładem diety zakwaszającej: bogata w proteiny zwierzęce i w produkty rafinowane, które utraciły swoje użyteczne składniki odżywcze, i bardzo uboga w owoce i warzywa, a więc całkowicie pozbawiona produktów spożywczych bogatych w składniki odżywcze.

Co to jest dieta alkalinizująca?


W przeciwieństwie, produkty spożywcze alkalinizujące (które niekoniecznie są zasadowe) dostarczają składników zasadowych albo minerałów zasadowych, czyli prawdziej broni do walki z zakwaszaniem. Największymi produktami alkalinizującymi są warzywa, a w szczególności warzywa zielone.

Kwestia równowagi

Jak na pewno już zgadliście, produkty spożywcze zakwaszające są o wiele bogatsze w proteiny niż produkty alkalinizujące. Dieta idealnie alkalinizująca nie jest więc idealna, ponieważ prezentuje ona naprawdę realne ryzyko niedoboru protein. Co wcale nie jest dobre. Ważne jest więc, aby dostarczać sobie wystarczającą ilość produktów alkalinizujących, aby zrównoważyć wpływ jedzenia zakwaszającego.

Komentarze do: Co to jest dieta zakwaszająca?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz