Szukaj

Chirurgiczne odchudzanie a cukrzyca

Nowe badania, opublikowane w „New England Journal of Medicine”, twierdzi, że chirurgiczne odchudzanie, w porównaniu do medycznej terapii, jest efektywnym i długotrwałym leczeniem dla cukrzycy typu drugiego u pacjentów z nadwagą.

Badanie pokazało, jak po chirurgicznym odchudzaniu pacjenci nie musieli dostarczać organizmowi insuliny, a część z nich nawet trzy lata po zabiegu nie musiała zawierać leków dla chorujących na cukrzycę.

Dr Sangeeta Kashyap, endokrynolog, mówi: „Widzimy pacjentów, których życie jest zniszczone przez cukrzycę. Po trzech latach te badania pokazują, że chirurgiczne odchudzanie jest bardziej efektywne, jeśli chodzi o trwałość skutków”. Badanie pokazało, że ponad 90% pacjentów, u których przeprowadzono chirurgiczny zabieg odchudzania, straciło 25% wagi swojego ciała oraz byli w stanie kontrolować cukrzycę bez zażywania leków oraz zastrzyków insuliny.

Tylko 5-10 % pacjentów z grupy po trzech latach potrzebowało insuliny, kiedy w grupie porównawczej, w której stosowano terapię lekami, 55% pacjentów w tym czasie potrzebowało insuliny. Badania pokazały również, że pacjenci po operacji doświadczyli poprawy jakości życia i mogli zmniejszyć zażywanie leków na ciśnienie oraz wysoki cholesterol.

Zobacz również:

Otyłość to główny czynnik dla cukrzycy typu drugiego, który dotyka jednego na trzech Amerykanów, podnosząc sam termin „otyłości” do rangi choroby epidemicznej. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, w 2050 roku jeden na trzech Amerykanów będzie miał cukrzycę.

Operacje odchudzające to seria zabiegów, która pozwala na zredukowanie wagi przez zmniejszenie rozmiarów żołądka. Badanie wzięło pod uwagę dwa rodzaje zabiegów: obwodnicę żołądkową i gastrektomię. Obwodnica żołądkowa polega na wycięciu jelita cienkiego i ponownym skierowaniu go do małej torebki żołądka, natomiast gastrektomia polega na usunięciu niewielkiej części żołądka.

Badanie wzięło pod uwagę 150 pacjentów, którzy chorowali na cukrzycę i nie byli pod odpowiednią kontrolą lekarską. Badacze podzielili ich na trzy grupy: pierwsza grupa opierała się tylko na intensywnej terapii medycznej, pacjenci drugiej mieli mieć zabieg obwodnicy żołądkowej, trzecia grupa gastrektomię. Po trzech latach, 37,5% pacjentów po zabiegu obwodnicy żołądka kontrolowało poziom cukru we krwi bez leków – w porównaniu do 5% z grupy polegającej na lekach i 24,5% pacjentów, którzy mieli gastrektomię. Średnia utrata wagi w grupie pierwszej była 5 do 6 razy niższa niż jej utrata w grupach po operacjach.

Z kwestionariuszy, wypełnianych przez pacjentów przed zabiegami oraz leczeniem oraz trzy lata po nich, badacze dowiedzieli się, że pacjenci po operacji zauważyli poprawę jakości życia. Badania pokazały również, że poziom albumin w moczu (miara funkcjonalności nerek) był mniejszy w grupach po operacji. Potrzebne są dalsze badania, by zaproponować operacje odchudzające jako możliwość leczenia cukrzycy u ludzi otyłych.

Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Chirurgiczne odchudzanie a cukrzyca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz