Szukaj

Borówka czernica powoduje złagodzenie stanów zapalnych i obniżenie ciśnienia krwi

Borówka czernica jest blisko spokrewniona z borówką amerykańską. Poprzednie badania potwierdziły, że poprawia ona ostrość widzenia nocą oraz zapobiega zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej. Okazało się, że usprawnia też przepływ krwi przez naczynia włosowate w gałkach ocznych.

Grupa naukowców z University of East Finland postanowiła zbadać, jak borówka czernica wpływa na przepływ krwi oraz zapobieganie stanom zapalnym, wynikającym z nieprawidłowej diety.

Uważają oni, że korzystny efekt spożywania czernicy może być spowodowany zawartością polifenoli, w szczególności antocyjanów. Ich poziom jest wyższy, niż w borówkach amerykańskich sprzedawanych w sklepach. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE w grudniu 2014 r.

Fińskie badania

Projekt, w ramach którego przeprowadzon badania nazywa się "Efekty spożycia borówek na zaburzenia metabolizmu, przyczyniające się do otyłości.”

Nie zawsze dieta o dużej zawartości tłuszczu jest przyczyną otyłości. Czarne szczury karmione w ten sposób były bardzej skłonne do otyłości, ale u ludzi stwierdzono, że np. olej kokosowy pomaga w utracie wagi.

Dalsze badania wykazały, że to nie dieta bogata w tłuszcze jest źródłem otyłości. Nadmiar cukru oraz syropu kukurydzianego o dużej zawartości fruktozy w wysoko przetworzonej żywności są główną przyczyną zbędnych kilogramów. Wysoko przetworzone tłuszcze, takie np. jak margaryna, powodują stany zapalne. Dobre tłuszcze, nawet nasycone, nie wywołują takich efektów.

Oczywiście otyłość wiąże się z zaburzeniami metabolicznymi, które prowadzą do cukrzycy typu 2, stanów zapalnych oraz nadciśnienia, które zagraża zdrowiu serca.

Badania dowiodły, że jedzenie borówki czernicy lub preparatów zawierających wyciąg z tego owocu, pomaga w walce z zaburzeniami metebolicznymi, wpływając na merkery. Zaburzenia te powodują, że nawet szczury karmione prawidłowo miały problemy z wagą.

Nie znaczy to jednak, że można jeść żywność bogatą w cukry i szkodliwe tłuszcze, licząc na to, że borówka czernica rozwiąże każdy problem zdrowotny. Owoc może jednak poprawić stan zdrowia, zwiększając odporność.

Zuzanna Kućma

Komentarze do: Borówka czernica powoduje złagodzenie stanów zapalnych i obniżenie ciśnienia krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz