Szukaj

Biegnij po zdrowie - jak zdrowy styl życia wspomaga właściwą dietę

Zdrowy styl życia nie opiera się jedynie na kilkutygodniowej diecie i prostym zestawie ćwiczeń. To coś znacznie więcej: filozofia, którą propagowali już starożytni myśliciele – dbaj nie tylko o umysł, lecz także o ciało! Czasem najprostsze prawdy są najtrudniejsze do zrozumienia. Wielu z nas ciężko  zrozumieć, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma styl życia, który obraliśmy.Tymczasem właściwa dieta i trening mięśni w połączeniu z odpowiednim podejściem i motywacją są bardzo istotnymi elementami warunkującymi nasz sposób myślenia oraz nastrój. Dostarczając organizmowi tego, czego potrzebuje, sprawiamy, że nasze życie staje się zdrowsze, lepsze i radośniejsze.


Odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę dla stanu naszego zdrowia. Ważne, by jeść dużo warzyw, owoców, ryb, frutti di mare, produktów o wysokiej zawartości błonnika, jak np. otręby owsiane, a tłuszcze zwierzęce zastępować olejami roślinnymi. Otręby nawet w niewielkiej ilości (2-3 łyżki stołowe dziennie) są w stanie w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy naszego zdrowia. Zaleca się go szczególnie osobom z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu oraz cukru we krwi czy z problemami układu pokarmowego. Otręby to także bogate źródło witamin z grup A i E oraz mikro-, makroelementów, fosforu, potasu, cynku, magnezu czy wapnia. Ponadto pomagają one zredukować łaknienie, gdyż pęcznieją w żołądku i wywołują poczucie sytości. Oznacza to, że wprowadzając do jadłospisu otręby łatwiej jest również schudnąć.   


Myśląc o zdrowej diecie należy również zadbać, aby codziennie dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów -  przynajmniej 2 litry, najlepiej wody niegazowanej. Pamiętajmy, żeby unikać tłustych mięs, alkoholu i jadać 4-5 razy w ciągu dnia, nie czekając, aż wygłodzony żołądek przyjmie dwa razy więcej pokarmu, niż powinien w danym momencie. Zrezygnujmy z produktów zawierających sztuczne składniki. Zdrowa żywność to podstawa i dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z etykietką na danym produkcie.


-Na prawdziwie zdrowy styl życia składa się wiele czynników - mówi Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk Sante. -Dieta z pewnością warunkuje go w bardzo dużym stopniu. To jak się czujemy i funkcjonujemy, w znacznej mierze zależy od właściwego doboru produktów do naszego jadłospisu. Dbajmy o nasze ciało i „nie torturujmy” go poprzez rzadkie, a obfite, ciężkostrawne i bardzo często pozbawione wartości odżywczej posiłki. Równie istotny jest ruch: nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Poza tym nie zapominajmy o pozytywnym myśleniu i skutecznym radzeniu sobie ze stresem, który zdecydowanie jest wrogiem zdrowego stylu życia.Zadbajmy więc i o naszą sprawność fizyczną. Dobra forma sprawi, że poczujemy się lżej i radośniej. Najtańszy i zarazem najbardziej efektywny sposób na poprawę kondycji stanowi bieganie. Podczas biegania pracuje większość mięśni: nóg, pośladków, brzucha, pleców i ramion. Systematyczne bieganie pomoże stracić zbędne kilogramy i wzmocni odporność naszego organizmu. Będziemy lepiej spać, rozładujemy również stres, co pozytywnie wpłynie na nasze relacje z innymi.Najlepiej jest biegać po równej nawierzchni, unikając asfaltu, w wygodnym sportowym obuwiu i ubraniu przylegającym do ciała, co zmniejszy opór powietrza. Na początku dystans powinien być krótki. Mięśnie muszą stopniowo przyzwyczaić się do wysiłku, jeśli chcemy zminimalizować ból wywołany tzw. zakwasami w nogach. Zakwasy są efektem wzrostu ilości kwasu mlekowego w mięśniach po wzmożonym wysiłku. Stąd właśnie osoby dopiero zaczynające regularne ćwiczenia w zasadzie na pewno będą skazane na borykanie się z tą niedogodnością. Możemy jednak łatwo sobie z nią poradzić, dzięki intensywnemu masażowi poprzedzonemu ciepłym prysznicem oraz po prostu poprzez „rozchodzenie” zakwasów. Potem możemy stopniowo pokonywać coraz większe odległości, bez szkody dla organizmu.


Drugą ważną zasadą jest umiejętne kontrolowanie oddechu. Aby się szybko nie zmęczyć, powinien być on regularny - tlen jest wtedy równomiernie rozprowadzany po organizmie - żeby mięśnie miały siłę pracować. Powietrze powinno być wciągane do płuc za pomocą górnych dróg oddechowych (nosem; wtedy jest ono cieplejsze i bardziej oczyszczone), a wypuszczane - za pomocą ust. Podczas biegu tlen jest dostarczany do organizmu w zwiększonej ilości, dzięki czemu mamy więcej energii, mózg jest lepiej ukrwiony, przez co sprawniej pracuje, oraz poprawia się wydolność serca i płuc. Biegając, przyspieszamy nasz metabolizm, spalając więcej kalorii i rzeźbiąc mięśnie. Bieganie przyniesie nam same korzyści, a w oparciu o zdrową dietę z pewnością poprawi jakość naszego życia.***

Firma Sante A. Kowalski sp. j. jest liderem na rynku żywności korzystnej dla zdrowia. Od pięciu lat, dzięki prowadzonej strategii oraz inwestycjom odnotowuje ciągły wzrost obrotów na poziomie 25% rocznie. Firma posiada już pierwsze miejsce na rynku musli i produktów sojowych. Od wielu lat eksportuje swoje produkty - do Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii, Szwecji, Austrii, Islandii, ale też na Bliski Wschód. W ciągu 17 lat działalności była wielokrotnie wynagradzana i wyróżniana. Trzykrotnie zdobyła tytuł w rankingu „Gazele Biznesu” (2005, 2006, 2007 r.), otrzymała statuetkę CoolBrands Polska 2006/07 i Laur Konsumenta 2005, została Liderem Przedsiębiorczości 2005, a w 2008 r. produkowana przez Sante Granola zwyciężyła w kategorii produkty śniadaniowe w konkursie HIT HANDLU. Portfolio firmy liczy obecnie ponad 100 produktów wspierających zdrowy tryb życia i odżywiania.

Komentarze do: Biegnij po zdrowie - jak zdrowy styl życia wspomaga właściwą dietę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz