Szukaj

Biała herbata

Biała herbata to najrzadszy, najbardziej ekskluzywny gatunek herbaty. Nie przechodzi procesu fermentacji, więc zachowuje wszystkie składniki wspomagające zdrowie. Pomimo swoich właściwości anty-mutagennych, odmładzających, poprawiających koncentrację, nawilżających oraz przeciwutleniających, biała herbata ciągle pozostaje w cieniu herbaty zielonej i czerwonej.

Biała herbata

Biała herbata wytwarzana jest głównie w Chinach według starej, rygorystycznie przestrzeganej procedury. Krzewy, które mają zrodzić pączki herbaty są chronione przed słońcem, tak aby listki nie wytworzyły zielonego barwnika- chlorofilu. W wyniku tego zabiegu biała herbata ma srebrzysto-biały kolor, jaśniejszy nawet od wywaru herbaty zielonej. Listki bez barwnika więdną, a następnie się je suszy. Proces produkcji wpływa na cenę białej herbaty, która waha się między 20-100 zł za 100g.

Jak parzyć białą herbatę?

Liście białej herbaty można zaparzać nawet 3 razy. Pamiętajmy, aby nigdy nie zalewać jej wrzątkiem, ani nie kupować białej herbaty w saszetkach, ponieważ wtedy nie poznamy prawdziwego, cudownego smaku białej herbaty. Parzymy ją lekko przestudzoną wodą o temp. 80- 90°C przez 5 min.

Zalety białej herbaty

Biała herbata zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca

Zawarte w białej herbacie katechiny poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zmniejszają cholesterol i obniżają ciśnienie krwi. Należy pamiętać o tym, by biała herbata była tylko uzupełnieniem leczenia zalecanego przez specjalistę. Pita nawet kilka razy dziennie nie będzie miała tak skutecznego efektu jak leki, nie powinna więc być ich zamiennikiem.

Zobacz również:

Biała herbata zalecana osobom genetycznie obciążonym chorobami nowotworowymi

Herbata biała zawiera trzy razy więcej związków anty-mutagennych i antyoksydacyjnych niż herbata zielona. Zmniejszają one prawdopodobieństwo wystąpienia w komórkach zmian nowotworowych. Naukowcy przeprowadzili badania mające na celu ustalenie, czy dany związek wpływa na powstawanie mutacji DNA lub czy przed nimi chroni (początkowy krok w drodze ku nowotworowi). Wynik był jednoznaczny- biała herbata miała dużo większy potencjał w walce z nowotworem niż herbata zielona.

Biała herbata pomaga utrzymać młody wygląd skóry

Biała herbata niszczy wolne rodniki i hamuje proces starzenia się skóry, dzięki czemu zachowuje ona młodzieńczy blask i promienność. Nie bez powodu więc nazywana jest eliksirem młodości. Jeżeli chcemy mieć piękną cerę, warto zacząć naszą batalię o nią od środka i dołączyć filiżankę białej herbaty do codziennego jadłospisu.

Biała herbata zamiast kawy

Wszyscy znamy negatywne skutki kawy (np. wypłukiwanie z naszego organizmu magnezu i żelaza), lecz często trudno jej sobie odmówić ze względu na działanie pobudzające. Jako alternatywa przychodzi biała herbata, która zawiera kofeinę i teinę, więc może być pita rano zamiast kawy jako napój wspomagający koncentrację i pobudzający organizm do pracy. Jest o wiele zdrowsza, a ma podobne działanie. Polecana szczególnie latem ze względu na swój orzeźwiający smak.

Biała herbata w kosmetyce

W jednej filiżance białej herbaty znajdziemy liczbę przeciwutleniaczy odpowiadającą tej w 12 szklankach soku pomarańczowego! Przemysł kosmetyczny wykorzystał te właściwości białej herbaty, dodając jej ekstrakt do balsamów i kremów przeznaczonych do stosowania przed i po ekspozycji ciała na słońcu. Pomagają one na przesuszoną,podrażnioną skórę oraz na poparzenia słoneczne. Przeciwutleniacze zawarte w białej herbacie zapobiegają powstawaniu przebarwień i spowalniają procesy starzenia się skóry. Kosmetyki z białą herbatą przydatne będą osobom z pierwszymi zmarszczkami, ponieważ lekko je spłycają. Ujędrnią też naszą skórę, dodając jej witalności.

Możemy sami przygotować łagodzący okład z białej herbaty. Wystarczy namoczyć w naparze płatki kosmetyczne i położyć je na kilka minut na twarz.

Oprócz wszystkich wymienionych zalet producenci wykorzystują jeszcze jedną zaletę białej herbaty - jej cudowny zapach. Perfumy z dodatkiem aromatu białej herbaty są orzeźwiające, świeże i idealne na lato.

Autor: Izabela Podkulska

Komentarze do: Biała herbata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz