Szukaj

Biała herbata

Biała herbata to najrzadszy, najbardziej ekskluzywny gatunek herbaty. Nie przechodzi procesu fermentacji, więc zachowuje wszystkie składniki wspomagające zdrowie. Pomimo swoich właściwości anty-mutagennych, odmładzających, poprawiających koncentrację, nawilżających oraz przeciwutleniających, biała herbata ciągle pozostaje w cieniu herbaty zielonej i czerwonej.

Biała herbata

Biała herbata wytwarzana jest głównie w Chinach według starej, rygorystycznie przestrzeganej procedury. Krzewy, które mają zrodzić pączki herbaty są chronione przed słońcem, tak aby listki nie wytworzyły zielonego barwnika- chlorofilu. W wyniku tego zabiegu biała herbata ma srebrzysto-biały kolor, jaśniejszy nawet od wywaru herbaty zielonej. Listki bez barwnika więdną, a następnie się je suszy. Proces produkcji wpływa na cenę białej herbaty, która waha się między 20-100 zł za 100g.

Jak parzyć białą herbatę?

Liście białej herbaty można zaparzać nawet 3 razy. Pamiętajmy, aby nigdy nie zalewać jej wrzątkiem, ani nie kupować białej herbaty w saszetkach, ponieważ wtedy nie poznamy prawdziwego, cudownego smaku białej herbaty. Parzymy ją lekko przestudzoną wodą o temp. 80- 90°C przez 5 min.

Zalety białej herbaty

Biała herbata zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca

Zawarte w białej herbacie katechiny poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zmniejszają cholesterol i obniżają ciśnienie krwi. Należy pamiętać o tym, by biała herbata była tylko uzupełnieniem leczenia zalecanego przez specjalistę. Pita nawet kilka razy dziennie nie będzie miała tak skutecznego efektu jak leki, nie powinna więc być ich zamiennikiem.

Biała herbata zalecana osobom genetycznie obciążonym chorobami nowotworowymi

Herbata biała zawiera trzy razy więcej związków anty-mutagennych i antyoksydacyjnych niż herbata zielona. Zmniejszają one prawdopodobieństwo wystąpienia w komórkach zmian nowotworowych. Naukowcy przeprowadzili badania mające na celu ustalenie, czy dany związek wpływa na powstawanie mutacji DNA lub czy przed nimi chroni (początkowy krok w drodze ku nowotworowi). Wynik był jednoznaczny- biała herbata miała dużo większy potencjał w walce z nowotworem niż herbata zielona.

Biała herbata pomaga utrzymać młody wygląd skóry

Biała herbata niszczy wolne rodniki i hamuje proces starzenia się skóry, dzięki czemu zachowuje ona młodzieńczy blask i promienność. Nie bez powodu więc nazywana jest eliksirem młodości. Jeżeli chcemy mieć piękną cerę, warto zacząć naszą batalię o nią od środka i dołączyć filiżankę białej herbaty do codziennego jadłospisu.

Biała herbata zamiast kawy

Wszyscy znamy negatywne skutki kawy (np. wypłukiwanie z naszego organizmu magnezu i żelaza), lecz często trudno jej sobie odmówić ze względu na działanie pobudzające. Jako alternatywa przychodzi biała herbata, która zawiera kofeinę i teinę, więc może być pita rano zamiast kawy jako napój wspomagający koncentrację i pobudzający organizm do pracy. Jest o wiele zdrowsza, a ma podobne działanie. Polecana szczególnie latem ze względu na swój orzeźwiający smak.

Biała herbata w kosmetyce

W jednej filiżance białej herbaty znajdziemy liczbę przeciwutleniaczy odpowiadającą tej w 12 szklankach soku pomarańczowego! Przemysł kosmetyczny wykorzystał te właściwości białej herbaty, dodając jej ekstrakt do balsamów i kremów przeznaczonych do stosowania przed i po ekspozycji ciała na słońcu. Pomagają one na przesuszoną,podrażnioną skórę oraz na poparzenia słoneczne. Przeciwutleniacze zawarte w białej herbacie zapobiegają powstawaniu przebarwień i spowalniają procesy starzenia się skóry. Kosmetyki z białą herbatą przydatne będą osobom z pierwszymi zmarszczkami, ponieważ lekko je spłycają. Ujędrnią też naszą skórę, dodając jej witalności.

Możemy sami przygotować łagodzący okład z białej herbaty. Wystarczy namoczyć w naparze płatki kosmetyczne i położyć je na kilka minut na twarz.

Oprócz wszystkich wymienionych zalet producenci wykorzystują jeszcze jedną zaletę białej herbaty - jej cudowny zapach. Perfumy z dodatkiem aromatu białej herbaty są orzeźwiające, świeże i idealne na lato.

Autor: Izabela Podkulska

Komentarze do: Biała herbata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz