Szukaj

Alternatywa dla miłośników wina - wino bezalkoholowe

Ciąża, podróż samochodem, problemy zdrowotne nie są już przeszkodą w delektowaniu się winem. Na rynku pojawiła się ciekawa propozycja w postaci wina bezalkoholowego, a precyzyjniej: dealkoholizowanego.Czy wino bezalkoholowe to zwykły sok winogronowy? Nie. To trunek powstały w wyniku procesu dealkoholizacji tradycyjnych win, najczęściej południowofrancuskich, nadreńskich i kalifornijskich.W procesie fermentacji moszczu winogronowego wino wzbogaca się nie tylko w alkohol, ale także przeciwutleniacze (zapobiegające starzeniu się komórek, redukujące ryzyko nowotworów i miażdżycy), melatoninę (odpowiedzialną za procesy regeneracyjne w organizmie oraz ułatwiającą zasypianie) i wiele innych cennych substancji. Zdrowotne właściwości wina znane są od lat. Jedynym przeciwskazaniem w jego nadmiernej konsumpcji jest zawarty alkohol, który w przypadku win bezalkoholowych usuwany jest w procesie dealkoholizacji.

Smak i aromat

Smak i aromat wina w dużej mierze są pochodną zawartego w nim alkoholu. Jednak od dziesięcioleci wszyscy światowi producenci wina bezalkoholowego rozwijają stosowane metody dealkoholizacji, poszerzając je o systemy odzyskiwania aromatu, tak aby napój nie tracił wiele ze swego pierwotnego charakteru. Czas destylacji zredukowano to kilkudziesięciu sekund (minimalna ingerencja w oryginalną strukturę), temperatura nie przekracza 30 st. Celsjusza (nie następuje nadmierne odparowanie). Efektem jest aromatyczne wino o bogatym smaku wskazującym na charakter danego szczepu winogron (np. charakterystyczne taniny pozostawiane na języku). Jakiekolwiek porównania ze zwykłym sokiem winogronowym są zupełnie chybione.


Dla kogo?

Wino w naszym kraju ma bardzo wielu zwolenników, którzy w sytuacjach uniemożliwiających spożywanie alkoholu coraz chętniej sięgają po wino bezalkoholowe. To przede wszystkim kobiety w ciąży oraz osoby na diecie (alkohol jest głównym nośnikiem kalorii, których zawartość w winach bezalkoholowych spada o 70-95%). Inną grupę konsumentów stanowią osoby rezygnujące z alkoholu z przyczyn światopoglądowych lub religijnych. Ciekawostką jest fakt, że dużym importerem win bezalkoholowych są kraje arabskie, gdzie zakazana jest sprzedaż i spożycie alkoholu. Po wina bezalkoholowe sięgają niekiedy księża. Ma ono także walor terapeutyczny przy leczeniu uzależnień alkoholowych.

Gdzie kupić?

Jako produkt niszowy i dopiero wchodzący na nasz rynek, wina bezalkoholowe dostępne są w bardzo niewielu punktach stacjonarnych. W Internecie najszerszą ofertą dysponuje sklep WinaBezalkoholowe.pl, posiadający w asortymencie kilkanaście rodzajów wina bezalkoholowego.

Komentarze do: Alternatywa dla miłośników wina - wino bezalkoholowe (1)

gab
gab 09-05-2011 01:04

Testy win bezalkoholowych

1

Testowaliśmy takie wina bezalkoholowe Tutaj znajdziecie recenzje. Polecamy poczytać :) http://dotrzechdych.pl/wino-bezalkoholowe-epizod-3/... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze