Szukaj

15 diet, najbardziej popularnych: nieskuteczne i niebezpieczne dla zdrowia, według raportu

Diety odchudzające, te najbardziej popularne, nie dość, że są nieskuteczne, to jeszcze niektóre z nich przedstawiają sobą realne ryzyko dla zdrowia osób, które ich przestrzegają, poddając się ich rygorom, bez opinii właściwego specjalisty – lekarza bądź dietetyka - podkreśla francuski raport. Francuska Narodowa Agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów pokarmowych, środowiska oraz pracy (ANSES), czyli instancja francuska w dziedzinie zdrowia publicznego, doszła do takich wniosków w następstwie głębokiej analizy 15 diet, wśród których jest dieta doktora Atkinsa, dieta Weight Watchers, dieta Montignac oraz dieta kliniki Mayo.



Diety te, mimo iż wychwalają i popularyzują jedzenie ze zredukowaną ilością tłuszczów, z mniejszą ilością cukrów, posiłki oparte na owocach i warzywach, albo proteinach, to jednakże, według naukowców, są one przyczyną bardzo niebezpiecznej nierównowagi pokarmowej, a to z powodu albo nadmiaru, albo niedoborów różnych składników odżywczych.

Proteiny, tłuszcze, cukry, włókna pokarmowe

Zauważmy, że zalecane dawki, które są tu wymienione, są także tymi, które mają pierszeństwo we Francji. Ponad 80% z tych diet dostarcza więc więcej protein, niż jest to zalecane, czyli 0,83 mg na kilogram (masy ciała) dziennie (g/kg/d).

Dieta doktora Atkinsa, dieta doktora Pierre’a Dukana oraz dieta Frickera są uważane za diety hiperproteinowe, ponieważ proponują one dwa razy większe dawki białek, niż jest to zalecane.

Ponad połowa tych diet proponuje dawki tłuszczów wyższe niż 90 g na dzień, co jest wyższe od dziennych zalecanych dawek kalorii - od 35% do 40%. Dieta Atkinsa, dieta Miami, dieta Cohena oraz dieta Montignac sąsiadują ze sobą pod tym względem, czyli przekraczają dzienne zalecane dawki tłuszczów aż o 50%.

Dieta Ornish oraz dieta Cytrynowy detoks są natomiast najmniej bogate w lipidy.

Sytuacja zresztą wcale nie wygląda lepiej, jeśli chodzi o cukry. Prawie wszystkie diety proponują niewystarczające proporcje cukrów. Dieta Ornish oraz dieta Weight Watchers przekraczają z kolei normę.

W 74% diet, dawki włókien pokarmowych są mniejsze, niż dzienne dawki zalecane – 25g na dzień. Tak jest przede wszystkim w przypadku diety Atkinsa, diety Mayo oraz diety Scarsdale.


Żelazo, wapń, sód, witaminy

Dzienne dostarczane dawki żelaza, zalecane kobietom (16 mg na dzień), bardzo rzadko są pokrywane w przypadku tych 15 przeanalizowanych diet.

Niektóre diety (dieta Scarsdale, dieta Mayo, dieta Atkinsa, dieta Montignac) nie pokrywają dziennego zapotrzebowania na wapń, które zostało określone jako 900 mg na dzień.

Natomiast dawki sodu są wyższe niż granice zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (2 000 mg sodu), w 10 na 15 przestudiowanych dietach, wśród których jest dieta Weight Watchers i dieta Atkinsa. Z kolei, dieta doktora Pierre’a Dukana jest najgorsza w tej dziedzinie, ponieważ proponuje dawkę soli dwa razy większą niż zalecana dzienna dawka maksymalna.


Jeśli natomiast chodzi o witaminy, to rezultaty tutaj są bardzo różne. Połowa diet proponuje dawki witaminy C niższe niż zalecane 110 mg/dzień. Z kolei, w przypadku witaminy D i E, to ponad 75% diet nie osiąga zalecanych dawek (odpowiednio, 12 mg/dzień i 5 ug/dzień). Tak jest w przypadku, między innymi diety Montignac, diety Atkins oraz diety Mayo.

Inne zagrożenia dla zdrowia

Poza tym nadmiarem albo niedoborem składników odżywczych, omawiane diety odchudzające nie są pozbawione innego ryzyka. Francuska Narodowa Agencja do spraw bezpieczeństwa sanitarnego produktów pokarmowych, środowiska oraz pracy przywołuje ryzko złamań związanych z utratą masy mineralnej kości. Chodzi tutaj o konsekwencje zbyt małego spożycia wapnia oraz lipidów.

Ryzko powstania kamieni żółciowych przy dietach bardzo hipokalorycznych (na przykład, dieta Atkinsa, dieta Weight Watchers), tak samo jak ryzyko zachorowania na raka jelita grubego przy dietach ubogich w tłuszcze i włókna pokarmowe, jest niezaprzeczalne, podkreślają autorzy raportu.

Diety bardzo hipokaloryczne mogą także mieć szkodliwe działanie na zdrowie kardiowaskularne, wywołując incydenty sercowo-naczyniowe kończące się śmiercią. Nadmiar soli jest przyczyną wielu chorób serca oraz układu krążenia.

Podkreślić należy, że badania już wcześniej zresztą ujawniły, że 80% ludzi przybiera znów na wadze w ciągu jednego roku, a ta proporcja rośnie na dłuższą metę.

Depresja oraz utrata szacunku do siebie są także bardzo częstymi konsekwencjami psychologicznymi powtarzających się niepowodzeń związanych z odchudzaniem i dietami.

W podsumowaniu, autorzy raportu potwierdzają, że próby utraty wagi bez formalnego wskazania medycznego zawierają ryzyko, a w szczególności, kiedy odwołują się do niezbilansowanych i mało zróżniowanych praktyk pokarmowych.

Ludzie cierpiący na nadwagę albo na otyłość powinni poddać się diecie odchudzającej wyłącznie pod okiem specjalisty, aby ten mógł wybrać jak najlepszą dla nich dietę, zaadaptowaną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W ostatecznym rozrachunku, nic nie zastąpi zdrowego, zróżnicowanego jedzenia, a także aktywności fizycznej, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych kilogramów.

Komentarze do: 15 diet, najbardziej popularnych: nieskuteczne i niebezpieczne dla zdrowia, według raportu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz