Szukaj

Większość kobiet czeka ze współżyciem ponad 6 tygodni po pierwszym porodzie

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology podaje, że większość kobiet po pierwszym porodzie czeka ze stosunkiem pochwowym ponad sześć tygodni. Kobiety, u których zastosowano poród operacyjny drogą pochwową, cesarskie cięcie, nacięcie krocza lub u których doszło do rozerwania krocza, czekają ze współżyciem jeszcze dłużej.Naukowcy z Murdoch Childrens Research Institute przeanalizowali 1507 przypadków kobiet, które rodziły po raz pierwszy.

Badaczy interesowało po jakim czasie kobiety wznowiły stosunek pochwowy oraz jaki jest związek między długością okresu powstrzymywania się od współżycia a metodą porodu, stopniem uszkodzenia krocza i innymi czynnikami położniczymi i społecznymi.
 
Wyniki badania pokazały, że 41% kobiet decydowało się na stosunek pochwowy 6 tygodni po porodzie, 65% kobiet podejmowało tą decyzję 8 tygodni po porodzie, a 78% kobiet potrzebowało 12 tygodni.

Liczby te wzrastały do 94% po dodaniu kobiet decydujących się na współżycie 6 miesięcy po porodzie.

Badanie wykazało również, że aktywność seksualna była wznawiana wcześniej niż stosunek pochwowy. W przypadku 53% kobiet było to 6 tygodni po porodzie. Ponadto, kobiety miedzy 30 a 34 rokiem życia rzadziej wznawiały współżycie po 6 tygodniach niż młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat (40% w porównaniu do 63%).


Duży wpływ na podjęcie decyzji o stosunku pochwowym ma metoda porodu. Kobiety, które miały cesarskie cięcie, decydowały się na współżycie po 6 tygodniach w 45% przypadków, kobiety po porodzie szczypcowym i kobiety z naciętym kroczem w 32% przypadków, natomiast kobiety, których krocze uległo rozerwaniu, wznawiały współżycie po 6 tygodniach w 35% przypadków.

Kobiety, u których poród pochwowy nastąpił spontanicznie i których krocze nie ucierpiało, decydowały się na stosunek 6 tygodni po porodzie w 60% przypadków. Badacze podkreślają jednak, że tylko 10% kobiet rodzi pierwsze dziecko w sposób naturalny i bez konieczności nacinania krocza.

Profesor Stephanie Brown, główna autorka badania, powiedziała: „najważniejszym odkryciem tego badania jest szeroki przedział czasowy, w jakim pary podejmują współżycie po narodzinach dziecka. Większość par nie wznawia współżycia przez ponad 6-8 tygodni po porodzie, a wiele par czeka z tym jeszcze dłużej”.
 
Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań mogą pomóc parom pozbyć się poczucia winy, że nie wznawiają aktywności seksualnej wcześniej. Wiele par czeka ze współżyciem do wizyty lekarskiej 6 tygodni po porodzie, żeby upewnić się, że nie dzieje się nic złego.

John Thorp, zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego BJOG, podsumowuje, że nowa wiedza na temat tego, ile czasu kobiety po porodzie potrzebują na wznowienie współżycia, pomoże lekarzom udzielać przyszłym rodzicom bardziej konkretnych informacji i wskazówek.

Komentarze do: Większość kobiet czeka ze współżyciem ponad 6 tygodni po pierwszym porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz