Szukaj

Rośnie liczba kobiet decydujących się na cesarskie cięcie

Podziel się
Komentarze0

Na świecie rośnie liczba przeprowadzanych cięć cesarskich, zwłaszcza na życzenie. Okazało się, że zwiększają one ryzyko poporodowych zgonów noworodków - pisze "Metropol".Coraz większym problemem stają się niepotrzebnie wykonywane cięcia, a zwłaszcza powikłania po nich.Badaniem zjawiska zajęli się amerykańscy naukowcy. Po analizie niemal sześciu milionów porodów zaobserwowali, że przypadki zgonu noworodka przychodzącego na świat poprzez cesarskie cięcie na życzenie przekracza prawie trzykrotnie śmiertelność przy narodzinach drogą naturalną.W przypadku cesarek wykonanych u kobiet z grupy niskiego ryzyka wynosi 1,77 zgonów na tysiąc żywych urodzeń. Natomiast śmiertelność przy narodzinach drogą naturalną wynosi 0.62 na tysiąc przypadków. Takie informacje zamieścił wrześniowy numer pisma "British:Issues in Perinatal Care".

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia jedynie 10-15 proc. wszystkich porodów powinno się kończyć cięciem cesarskim. Tymczasem w bogatych krajach Europy i Ameryki Północnej przez cięcie przychodzi na świat 20-30 proc. dzieci.


Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce w 1994 roku w ten sposób przyszło na świat 13.3 proc. noworodków, w 2000 roku 19.6 proc., a w 2005 już ponad 28 proc.

- Na całym świecie obserwuje się rosnącą liczbę cięć cesarskich. Ten wzrost dotyczy również Polski - przyznaje dr Robert Adamowicz, ordynator oddziału położniczego w szpitalu ginekologiczno- położnicznym im. św. Rodziny w Warszawie.

Lekarze za podstawowy powód ogólnoświatowej tendencji wzrostowej porodów przeprowadzanych przez cesarskie cięcie uważają rozwój medycyny i świadomości pacjentek. - Obecnie większą liczbę ciąży patologicznych udaje się doprowadzić do końca. Kiedyś niektóre z nich były skazane na poród wcześniaczy lub poronienie - twierdzi dr Krzysztof Makuch, ginekolog i członek Naczelnej Rady Lekarskiej.

Komentarze do: Rośnie liczba kobiet decydujących się na cesarskie cięcie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz