Szukaj

Spada liczba kobiet umierających przy porodzie

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z najnowszych statystyk, w Wielkiej Brytanii spada liczba kobiet, które umierają podczas porodu lub podczas połogu.

357 przeanalizowanych przypadków

Warto jednak podkreślić, że według naukowców z Oxfordu, liczba kobiet umierających podczas porodu mogłaby być o połowę mniejsza, gdyby zapewniono im odpowiednią opiekę lekarską lub gdyby zaszczepiły się przeciwko grypie. Badacze dodają, że lekarze powinni byc bardziej wyczuleni na to, jak ryzykowne są wszelkie infekcje podczas ciąży.

Eksperci przeanalizowali przypadki śmierci 357 kobiet, które zmarły podczas porodu lub najpóźniej sześć tygodni po nim, od 2010 do 2012 roku. Niemal co czwarta z kobiet zmarła w wyniku sepsy – ogólnej infekcji, która wywołuje stan zapalny w całym organizmie. Układ immunologiczny jest słabszy podczas porodu.

Przyczyną zgonu jednej na jedenaście kobiet jest grypa, mimo że niemal połowa z nich mogła się zaszczepić.

Wciąż wiele do zrobienia

W porównaniu z danymi z lat 2006-2008 i 2009-2012 wskaźnik śmiertelności matek spadł z 11 na 100 tys. do 10 na 100 tys. przypadków. Profesor Marian Knight podkreśla, że to niezwykle rzadkie przypadki. Jak jednak dodaje, spadek śmiertelności wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, jeśli chodzi o śmierć samobójczą, z powodu grypy lub choroby serca.

Badacze dodają, że większość przypadków śmierci spowodowana była chorobami fizycznymi lub psychicznymi, dlatego niezbędne jest, by zapewnić matkom kompleksową opiekę. Profesor Alan Cameron podkreśla, że wiele już zrobiono, by usprawnić opiekę nad kobietami podczas porodu i połogu, ale wciąż sporo trzeba ulepszyć - zwłaszcza, jeśli chodzi o sepsę.

- Sepsa może rozwinąć się bardzo szybko, dlatego tak ważne jest, żeby rozpoznać symptomy możliwie jak najszybciej - dodaje profesor Cameron. Zachęca również kobiety do szczepień przeciwko grypie. Badacze podkreślają, że wciąż największym wyzwaniem jest pomoc kobietom, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Niejednokrotnie to one popychają młode matki do samobójstwa.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Spada liczba kobiet umierających przy porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz