Szukaj

Pigułka antykoncepcyjna w większości krajów dostępna bez recepty

Podziel się
Komentarze0

W odróżnieniu Stanów Zjednoczonych, Kanady i dużej części Europy, większość krajów na całym świecie umożliwia kobietom zakup tabletek antykoncepcyjnych bez recepty. Według niektórych środowisk medycznych apelujących o zniesienie ostrych przepisów odnośnie sztucznych metod antykoncepcji jest to dowód na to, iż kobiety są świadome zagrożeń wynikających z zażywania tych leków i nie potrzebują dodatkowej asysty lekarzy.Czołowi przedstawiciele amerykańskich położników i ginekologów również zgodzili się z pomysłem umożliwienia kupna tych tabletek bez recepty.

Debata ta jest wynikiem sondażu przeprowadzonego w 147 krajach na całym świecie, który pokazał, iż recepta na pigułki antykoncepcyjne jest wymagana w Stanach Zjednoczonych oraz w 44 innych krajach.

Tymczasem w 56 innych państwach przepisy regulujące zakup tych środków w praktyce umożliwiają swobodny dostęp do środków hormonalnych.


W pozostałych krajach obowiązują pewne ograniczenia, takie jak obowiązkowe badania kontrolne oraz możliwość swobodnego zakupu jedynie doustnych tabletek hormonalnych.

Według doktora Daniela Grossmana z Ibis Reproductive Health, można tu zauważyć pewien wzór – w krajach, które mają większe dochody, np. w Zachodniej Europie czy Północnej Ameryce, zwykle wymagana jest recepta.

W takich państwach jak Indie czy Chiny swobodny dostęp do środków hormonalnych może być spowodowany silną państwową polityką planowania rodzin.

Z drugiej strony może to również wynikać z tego, że kraje, w których trudno o łatwy dostęp do opieki medycznej, starają się dodatkowo nie utrudniać możliwości zakupu tego typu leków.

Informacje wyniesione z tych badań nie wpłyną prawdopodobnie na zmianę polityki państwowej odnośnie tabletek antykoncepcyjnych, jednak mogą pomóc przy późniejszych próbach złagodzenia tych przepisów, dodaje doktor Grossman.

Komentarze do: Pigułka antykoncepcyjna w większości krajów dostępna bez recepty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz